YouTube’dan İçerik Üreticilerine Sorumlu Olma Hatırlatması

0 81

Günümüzde bambaşka bir dijital dünyaya dönüşen YouTube’da içerik üreticileri bu dünyanın seslendiricisi ve hatta yöneticisi pozisyonunda yer alıyor. İçerik üreticilerinin paylaştığı neredeyse her şey, bu içeriği görenler tarafından istemsiz bile olsa bedellendiriliyor. Sonuç olarak birçok kişi, takip ettikleri kişinin yoluna gerçek yönelebiliyor. İşin makûs yanıysa bu yol, vakit zaman makus bir yol olabiliyor.

Bugüne kadar YouTube’da birbirinden çılgın, anlamsız ve makûs örnek olabilecek içerikler ve içerik üreticileri gördük. Ama YouTube, içerik üreticilerini bugün ziyadesiyle değerli bir mevzuda paylaştığı bir görüntüyle uyardı. Platform, içerik üreticilerini sırf görüntüleri üzerinden değil, gerçek hayatta da takip ettiğini ve gerekirse cezalandıracağını söyledi.

Sırf görüntüleriyle takip edilmiyorlar:

YouTube’da topluluğun sıhhatini müdafaayı hedefleyen bu incelemeler, YouTube İçerik Üretici Sorumluluğu Teşebbüsü tarafından gerçekleştiriliyor. İçerik üreticilerini hem içerik hem de gösterdikleri hayat biçimiyle sorumlu olmaya zorlayan teşebbüs, içerik üreticilerine kanalın para kazanma özelliğini süreksiz yahut kalıcı olarak devre dışı bırakma, görüntülerin Ana sayfa, Trendler yahut Sıradakiler kısmında gösteriminin kısıtlanması, hatta İş Ortağı Yöneticisi’nin dayanağının geri çekilmesi üzere cezalar verebiliyor.

Verilen bu cezaların kalıcı olma potansiyeli olsa da YouTube, çoğunlukla cezaları süreksiz bir mühletle uyguluyor. İntihar Ormanı’nda görüntü çeken ve tüm dünyada gündem olan Logan Paul üzere örneklerde gördüğümüz bu cezalar, üreticinin aşikâr bir mühlet içinde davranışlarını değiştirerek düzgün bir izlenim bırakmasıyla kaldırılabiliyor.

YouTube, İçerik Üretici Sorumluluğu Girişimi’i aslında sırf topluluk için değil, kendi prestiji ve reklam verenler için de yararlı oluyor. İçerik üreticilerinin davranışları nedeniyle amaç alınan platform, hem kendi prestijini kaybediyor hem de bu üreticiyle ilişiği olan reklam verenlerin prestijlerini kaybetmesine yol açıyor. YouTube’un bilgilendirici ikazını Türkçe altyazılı olarak aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz:

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.