YouTube’dan 100 milyon dolarlık Shorts atılımı

0 67

TikTok‘un yükselişi bir türlü durdurulamıyor. Kısa mühlet içerisinde 1 milyardan fazla faal kullanıcıya erişen uygulama, rakiplerini huzursuz ediyor. Çinli toplumsal medya uygulamasının süratli büyümesinden yararlanmak ve TikTok‘un önüne geçmek isteyen rakipleri devayı rekabet etmekte buldu. Instagram rekabet için Reels isimli özelliğini duyururken, YouTube, Shorts ile kullanıcıları kendine çekmeyi hedefledi.

Gelen bilgilere rekabette suratını artırmak isteyen YouTube, içerik üreticileri teşvik etmeye karar verdi. Tanınan görüntü içerik platformu bunun için 100 milyon dolarlık bir kaynak oluşturdu.

100 milyon dolarlık YouTube Shorts fonu geliyor

Açıklamayı resmi blog sitesinden yapan YouTube, Shorts için içerik üreten bireyleri ödüllendireceğini duyurdu. Plana nazaran platforma orjinal içerik üreten şahıslar, oluşturulan 100 milyon dolarlık fon sayesinde 2021 – 2022 tarihleri ortasında ödüllendirilecek.

İştirak şartlarında rastgele bir kısıtlamaya gitmeyen şirket yalnızca iş ortaklarına değil, YouTube Shorts için içerik üreten herkesi programa dahil edecek. Son üç yılda platformdaki içerik üreticilerine 30 milyar dolardan fazla ödeme yaptıklarını açıklayan YouTube, yeni taşınabilir içerikleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

YouTube uygulamasındaki ve internet sitesindeki Shorts oynatıcısını daha geniş tutacağını da açıklayan platform, çok yakında burada reklam göstermeye başlayacak. Şimdi bu reklamların görünümünün nasıl olacağı aşikâr değil. Fakat şirket kullanıcılardan ve içerik üreticilerden gelen yorumları göz önünde bulundurarak değişiklikler yapacak.

Toplumsal medya platformlarında içerik üreticileri çeken en büyük özelliğin para olduğunu düşünürsek hayli mantıklı olan bu atağın, kısa mühlet içerisinde  Shorts özelliğini popülerleştirmesi bekleniyor. Lakin özellik, TikTok ya da Reels kadar tanınan olabilecek mi önümüzdeki süreçte aşikâr olacak.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.