Windows kullanıcılarını etkileyen bir sorun keşfedildi

0 77

Teknoloji devi Microsoft, daima olarak Windows 10 işletim sistemiyle gündeme geliyor. Şirketin yayımladığı her güncellemede kesinlikle sıkıntılar çıkıyor. Bilhassa son birkaç aydır kullanıcılar bu durumdan önemli manada şikayetçi. Tüm bunlar şimdi tahlile kavuşamazken artık ise yeni bir sorun daha çıktı. Lakin bu kere sıkıntıdan etkilenenler sırf Windows 10 kullanıcıları değil. Çünkü eski sürüme sahip bireylerde yeni çıkan Windows Defender yanlışından muzdarip.

Microsoft Windows Defender kusuruyla gündemde

Windows kullanıcılarının bir kısmı, son vakitlerde forum sayfalarında tuhaf bir sorun yaşadıklarını lisana getirdiler. Kullanıcı raporlarına nazaran Microsoft’un Windows 10 ve daha alt sürümlerinde,  Windows Defender’dan kaynaklı  bir sorun ortaya çıktı. Problemden etkilenen aygıtlarda genelde Windows Defender binlerce belgeyi; C: ProgramData Microsoft Windows Defender Scans History Store klasörüne yerleştiriyor.

Hatta Windows 10 20H2 çalıştıran bir bilgisayarda da bu sorun görüldü. Rapora nazaran Windows Defender bu klasöre 10.800’den fazla öge yerleştirdi. Bunun 950.000’den fazlası olduğunu sav eden kullanıcılarda tekrar var. Yaklaşık 30 GB depolama alanını işgal eden bu evraklar, şu anda tüm Windows kullanıcılarına kaygı salmış durumda.

Windows 10 ve aşağısı sürümler yeni Defender yanlışından etkileniyor

Bu kusur genel olarak bilgisayarın performansını etkiliyor. Birebir vakitte kullanıcının senkronizasyon ve yedekleme süreçleri de yeniden yanı formda uzuyor. Çünkü depolama alanını ziyadesiyle kaplayan bu klasörler, yedekleme süreçlerini eskiye nazaran çok daha geç yapıyor.

Microsoft formundaki kullanıcıların pek birçok, Defender’dan kaynaklı bu sorunu yaşadıklarını söz ediyorlar. Hatta bu sorunun sadece Windows 10’dan ibaret olmadığı, tıpkı vakitte; Windows Server 2021 R2, Windows Server 2016 ve 2019 üzere sürümlerde de ortaya çıktığı söyleniyor.

Şu anda Microsoft’un bu bahis hakkında resmi bir açıklaması bulunmuyor. Lakin düzeltme güncellemesinin çok da uzakta olmadığını belirtmekte yarar var.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.