Windows 10 pil dostu özelliğini tanıttı: Eco Mode

0 78

Windows 10 için yeni bir özellik geliyor. Micosoft‘un blog sitesinde yayımlanan son habere nazaran yeni işlevin ismi Eco Mode olacak.  Vazife Yöneticisi üzerinde çalışacak mod, pil tüketimi konusunda kullanıcılara büyük avantajlar sağlayacak.

Microsoft pil tüketimiyle çaba ediyor

Vazife Yöneticisi üzerinde yer alan ve 21364 derlemesiyle tanıtılan Eco Mode şu anda geliştirme evresinde. Yeni güncelleme çok az sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor. Lakin Microsoft rastgele bir aksaklık ile karşılaşmaz ise geliştirme kanalındaki herkese bu özelliği kademeli olarak sunacak.

Windows 10 Eco Mode ekran imajı

Misyon yöneticisi kullanıcılara sistemde çalışan her bir süreç ile ilgili tüm bilgileri sunar. Bunun yanı sıra CPU, bellek ve disk kullanımına genel bir bakış atar. Üstteki görselden de anlaşılacağı üzere Microsoft bu özelliği Vazife Yöneticisi üzerinde sağ tık ile açılan sekmede sunacak.

Eco Mode uygulamaların özelliklerini görüntüleyeceğimiz kısımda yer alacak. Burada kullanıcılara kaynağı fazla tüketen uygulamaları kısıtlama yetkisi verilecek. Bu da pil tüketiminizi en aza indirecek.

Windows 10, Eco Mode ile yüksek verimlilik sağlayacak

Bu modu uygulamak her şeyden evvel başka uygulamaların sistem kaynakları için öncelik kazandığı manasına gelir. Windows 10’un yeni Eco Mode özelliği sürecin en verimli biçimde yürütülmesini sağlar. Bu sayede işlemci üzerindeki yükü en aza indirir.  Bu da genel olarak daha âlâ bir performans almanızı sağlar. Ayrıyeten dizüstü bilgisayarlar için pil tüketimini optimize eder.

Microsoft’un yeni özelliğini test eden kullanıcılar Eco Mode’u uyguladığında Misyon Yöneticisi’nin yüzde 76 oranında daha süratli açıldığını gördü. Microsoft Word ve Edge uygulamalarının açılış suratlarında ise yüzde 49 oranında hızlanma yaşandı. Geliştirici takım yeni özelliğin herkese ne vakit açılacağıyla ilgili şimdilik bir çıkış tarihi paylaşmadı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.