Wi-Fi 6 teknolojisinin hastanelerde sunduğu avantajlar

0 11

Wi-Fi 6 teknolojisi, ağ performansında gelinen son noktalardan birisi. Kısa ismi IEEE olan Institute of Electrical and Electronics Engineers-Elektrik ve Elektronik Mühendisleri tarafından hayata geçirilen 802.11ax standardı, global alanda yepyeni aygıt üreticilerine geniş yelpazede yeni eserler sunma imkanı veriyor.

Wi-Fi 6 teknolojisi kullanan aygıtlar, günümüzde bilhassa karmaşık altyapıya sahip kurumların yarar sağlamasına yardımcı oluyor. Pekala bu nasıl oluyor?

1- MU-MIMO teknolojisi ile yüksek ağ kapasitesi

Çok sayıda aygıtın bağlandığı ağlarda çok işlevlilik özelliği körelir. Eski ağlar yeni aygıtların bağlanması ile sorun yaşarken Wi-Fi 6 ise bu sorunun üstesinden gelebiliyor. Bir Wi-Fi 6 router’ı, birebir anda sekiz aygıt ile bağlantı kurabiliyor. Bu özellik çoklu-kullanıcı, çoklu girdi ve çoklu çıktı (MU-MIMO) teknolojisi sayesinde gerçekleşiyor. Wi-Fi 6 aygıtlarının sunduğu ağ kapasitesi, Wi-Fi 5 teknolojisinin yaklaşık dört katını temsil ediyor.

Sağlık kesimindeki büyük tesislerde binlerce kablosuz aygıt kablosuz internet ağına bağlı; her bir Wi-Fi 6 erişim noktası daha fazla aygıtı denetim edebildiği üzere temas kalitesini de artırıyor, böylece sağlık dalında süreçlere dair kalite de yükseliyor.

Sağlık kayıtlarına sıkıntısız erişim, hayatların kurtarılmasında kıymetli role sahip. Wi-Fi 6, aile fertlerinin sağlık bilgilerini şimdiki bir halde paylaşmasını mümkün kılarak ziyaretçi memnuniyetini yükseltiyor.

2- Geniş kanallar ve data yoğunluğu avantajı

Hastaneler kablosuz ağlarda paylaşılan olağandışı ölçüde bilgi üretiyor. Wi-Fi 6 router’ları ağ trafiğini dağıttıkları kanalların genişliğini iki katına çıkarırken, rakamsal olarak bu kapasite 80 Mhz’den 160 Mhz’ye yükseldi.

Böylelikle görüntüler, medikal imgeler, analitikler ve dokümanlar çok daha başarılı bir formda transfer edilebiliyor. Sağlık çalışanı yavaş temas ve erişim kahrı yaşayan bulut hizmetler sayesinde gecikme de yaşamıyor. Bu ortada 1024-QAM ismi verilen teknoloji, data akışını %25 artırırken gerçek vakitli hasta takibi imkanını da güçlendirecek.

3- Daha uzun pil ömrü

Wi-Fi 6, Target Wake Time (TWT) ismi verilen teknoloji ile aygıtların şarj kapasitelerini daha âlâ biçimde kullanmalarını sağlıyor. Wi-Fi 6 ağına bağlı her aygıt aşikâr aralıklarla “uyanarak” data paylaşımı yapıyor ve ağ içindeki statüsünü denetim ediyor. Bu sürecin çok sık yaşanması halinde aygıtların pil ömrü süratle azalır.

TWT teknolojisi, Wi-Fi 6 ağına bağlı taşınabilir aygıtların da uykuya geçme özelliklerini daha güzel kullanmalarını sağlayarak pil ömrü performansını yükseltiyor. Bu basamakta bilhassa hastane çalışanı için kritik kıymet taşıyan taşınabilir aygıtların daha üstün performansla kullanımı mümkün hale geliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.