WhatsApp ve Hindistan tekrar karşı karşıya

0 59

Hindistan hükümeti büyüyen Covid-19 krizi sonrası ABD merkezli toplumsal medya platformları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. WhatsApp’ta Hindistan’ın bu sansürleme siyasetinden hissesini aldı. Platform daha evvel de şahsî dataların paylaşımı siyaseti yüzünden Hindistan hükümetiyle karşı karşıya geldi. Artık ise WhatsApp uçtan uca şifreleme müdafaası tehlike altında.

WhatsApp uçtan uca şifreleme müdafaasına Hindistan baskısı

Son aylarda dünyanın koronavirüs merkezi haline gelen Hindistan’da hükümet yanlış bilginin yayılması mazeretiyle toplumsal medya şirketleri üzerinde baskı kumaya başladı. Twitter ve Facebook’ta paylaşılan bir çok gönderiyi kaldırtan hükümet, artık de gözünü WhatsApp iletilerine dikti.

WhatsApp, son aylarda eski itimadını kaybetmiş olsa da hala bildirileri uçtan uca şifreleme ile koruyor.  Hindistan hükümeti ise yanlış bilgileri önlemek ismine platformdan bu uçtan uca şifrelemeyi kaldırmasını istiyor. Buna nazaran hükümet yetkilileri bu cins yanlış bilgileri paylaşanları ulaşma ve paylaşımın kaynağını bulmanın peşinde.

WhatsApp CEO‘su Will Cathcart ise Hindistan hükümetinin izlenebilirlik konusundaki ısrarından şikayetçi. CEO daha evvel yaptığı bir açıklamada Hindistan hükümetiyle WhatsApp uçtan uca şifreleme siyasetine ziyan vermeyen bir tahlil geliştirmeyi teklif etti.

Hindistan Başbakanı Naredra Modi, toplumsal medya üzerinde baskı kurmakla suçlanıyor

Hindistan hükümeti ise kısa müddet evvel bilhassa Twitter üzerinde baskısını artırdı. Toplumsal medya platformunun çalışanlarını tutuklamakla tehdit eden yetkililer, Twitter ve Facebook’a boyun eğdirmiş görünüyor. Muhalifler ise toplumsal medya devlerinin Hindistan pastasını kaybetmemek için boyun eğdikleri görüşünde.

ABD ile epey yakın münasebetleri olan Hindistan’a yakın vakitte ABD hükümetinden de bir ikaz geldi. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Hindistan hükümetinin toplumsal medya sansürünü, dünyada ki tabir özgürlüğü siyasetleriyle uyumlu olmadığını açıkladı.

WhatsApp ise uçtan uca şifreleme konusunda geri adım atmayı düşünmüyor. Hindistan hükümetinin iletileşme uygulamasını yasaklayıp yasaklamayacağı ise merak konusu.

WhatsApp ve Hindistan anlaşmazlığı 

WhatsApp ile Hindistan hükümeti birinci sefer karşı karşıya gelmiyor. Yılın başında zımnilik siyasetlerini değiştirme kararı alan platform tüm dünyadan reaksiyon aldı. Hindistan hükümeti de platforma sert bir mektup yazmıştı.

Mektupta hükümet, platformun şahsî bilgi siyasetini yine gözden geçirmesini istedi. Şu an için Hindistan’da iletileşme servisini kullanan 400 milyonu aşkın kullanıcı var. WhatsApp, Hindistan’da yasaklama haberlerinin de ayyuka çıkması sonrası yeni zımnilik siyasetini askıya almıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.