Webmaster Nedir? Nasıl Webmaster Olunur?

0 9

Webmaster (Web uzmanı), internet üzerine teknik bilgisiyle öne çıkan, internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren, internet ekosisteminde kullanılacak eser yahut hizmetler üreten internet uzmanlarıdır. İngilizce bir sözcük olan Webmaster, internet manasına gelen “web” ve uzman manasına gelen “master” sözcüklerinin bir ortaya gelmesiyle oluşturulmuştur.

Webmaster, terimi birinci kez 90’lı yılların sonuna gerçek kullanılmaya başlandı. O yıllarda internet teknolojileri ve hizmet alanları elbette günümüzde olduğu kadar yaygın değildi. Birinci olarak ortaya çıktığında Webmaster kavramı; internet sitesini yayınlayan, internet sitesinin bakım ve içerikleriyle ilgilinen şahısları tanımlamak için kullanılmıştı.

İnternetin bugünki hudutlarına ulaşmasıyla birlikte Webmaster kavramı da hal değiştirdi. Artık internet sitesi, yazılımlar, grafikler, içerikler vb. alanlarda çalışarak web dünyasına hizmet eden çabucak herkesi kapsıyor ve kendilerini tanımlamalarına yardımcı oluyor.

Kavramsal açıdan içeriği değişen Webmaster’ların dünyasında vakitle hizmetin modeli de değişti. Evvelce yalnızca hobi olarak (webservant) yahut tam vakitli çalışmalar yürüten Webmaster’lar şimdilerde kendine en uygun olan çalışma modelini tercih etme konusunda büsbütün özgürler. Kimi webmaster’lar hala bir şirket bünyesinde tam vakitli olarak çalışırken, kimileri proje bazlı, kimileri ise freelancer olarak çalışıyor.

Webmaster Olmak için Gerekenler

Webmaster dünyasına adım atmak ve bir internet uzmanı olmak için gerekenler büsbütün hayal gücünüzle hudutlu. Yeniden de bu dünyaya adım atmadan evvel Webmaster’ların en çok hangi alanlarda servis verdiğini bilmek ve bunlardan yeteneğinize uygun olanını seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Unutmayın ki, gerçek bir web uzmanı olmak seçeceğiniz alana nazaran bir kaç yıl yahut çok daha fazlasına mal olabilir. İnternette her iş kendi içinde kısımlara ve kısımlara ayrılır. Bunların rastgele birinde deneyim edinip, tanınan saygın bir Webmaster olmak sandığınızdan daha güç olabilir.

1- İnternet siteleri

Webmaster olmanın birinci ve en değerli adımı internet sitelerinin çalışma düzeneğini anlamak ve çözmekten geçer. Başlangıçta kendinize ilişkin bir ferdî site yahut blog açarak webmaster dünyasına adım atabilirsiniz. Bugün birçok webmaster kendi internet sitelerinin bakımı, içeriği, altyapısı ve sunucusuyla ilgileniyor. Reklam ve satış paydaşlığı üzere farklı modellerini kullanarak gelir elde ediyor.

2- Hosting ve sunucu bakımı

İnternet siteleri ve web uygulamalarının çekirdeği hosting ve sunuculardır. Birtakım Webmaster’lar sunucu ve barındırma alanlarında kendini yetiştirir. Böylelikle sunucu heyetimi, bakımı ve yedekleme üzere süreçlere hakim olan Webmaster’lar kendi siteleri yahut diğerlerinin siteleri için inançlı barındırma tahlilleri sunabilirler.

3- İçerik üretimi

Webmaster’lar kendi internet siteleri için içerik ürettikleri üzere başka Webmaster’ların internet siteleri için de içerik üretebilirler. Bu sayede ekstradan gelir elde edebilir ve yeteneklerini internet dünyasında farklı bir hizmet biçiminde sunabilirler.

4- Programlama

Evvelce olduğu üzere artık tüm Webmaster’lar rastgele bir programlama lisanını bilmiyor. CMS ve öteki hazır sistemler sayesinde Webmaster’lar programlama öğrenmelerine gerek kalmadan kendi internet siteleri ve web uygulamalarını yapılandırabiliyor. Bu sistemler üzerinde değişiklikler yapmak gerektiğinde ise programlama bilen Webmaster’lar öne çıkıyor. Web ve taşınabilir dünyada geçerli programlama lisanlarını öğrenerek web dünyasında yetişmiş bir uzman olabilirsiniz.

5- Web & Grafik tasarımı

Nasıl ki herkes her mesleği yapamıyorsa, herkes web tasarım ve grafik tasarım işlerini yapamaz. Bu durumda kesime çokça web tasarımı ve grafik tasarımı kollarında hizmet verecek olan Webmaster’lar gerekiyor. Şayet görsel yeteneğiniz varsa web tasarım yahut grafik tasarım alanından işe başlayabilirsiniz.

6- Pazarlama & SEO

Birtakım Webmaster’lar internet dünyasındaki bu yarışta farklı uzmanlıklarını konuştururlar. Bunlar dijital pazarlamacılar ve SEO danışmanlarıdır. Her ikisinin de ortak emeli hazırlanan bir web sitesi yahut uygulamayı daha çok ziyaretçiye kavuşturmaktır. Pazarlama ve SEO alanında uzmanlaşmak ise teoride kolay pratikte zordur.

7- Bunun dışındaki alanlar

WM Aracı forumlarına biraz göz atarsanız, bunun dışında alanlarda da hizmet veren birçok Webmaster’ın olduğunu görebilirsiniz. Gereksiniminiz olan biraz yetenek yahut bu yeteneği kazanabileceğinize inancınızın olması. Hiç kuşkunuz olmasın, bu şiddetli seyahatte WM Aracı çeşitli servisleriyle birlikte yanınızda olacaktır.

Nasıl Webmaster Olunur?

Webmaster olmak için gerekenler kısımda kısaca Webmaster’ların hizmet kollarına değindik. Siz de bir webmaster olmak istiyorsanız, evvel bu kolları derinlemesine araştırmalı akabinde ilginizi çeken yahut çekenlere yoğunlaşmalısınız. Kendinizi tek bir alanda sınırlamanıza gerek yok. Usta Webmaster’lar yıllar içinde üstteki alanların her birinde uzmanlık kazanabilir, yetenekli birer Webmaster’a dönüşebilirler.

Webmaster olmanın birinci adımı atarken WM Aracı forumundan yararlanabilir, takıldığınız noktaları ve aklınıza gelen tüm soruları webmaster forumu WM Aracı Forum’undan sorabilirsiniz. Webmaster blogu ile gündemi takip edebilir ve Webmaster araçlarını kullanarak birçok işi daha pratik halde halledebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.