Webmaster Ne Gibi İşler Yapar ?

0 76

Webmaster nedir dediğinizde öncelikle bu mesleğin tarihî sürecinden bahsetmeliyiz. Google’dan çok daha evvel internet periyodunun şimdi başında, internet siteleri sadece yazılardan oluşurdu. Bu zamanlarda beşerler internet sitesi açmak istediklerinde ne yapmaları gerektiğini bilemezdi, aslında internet o kadar da yaygın değildi. Bu devire HTML1 devranı ismini veriyoruz.

Diğer dönemlere daha süratli değinmek gerekirse, HTML2 ile yazının yanına küçük grafikler eklemek mümkün oldu. Sonra sırasıyla üç, dört ve son olarak günümüzde kullandığımız HTML5’e kadar internet sitelerinde görüntülerden, oyunlara ve değişik diğer eklentilere kadar birçok yararlı içeriği kullanabilir olduk.

Kelime Anlamı Olarak Webmaster Nedir ?

Webmaster’ın Türkçe karşılığını, ağ yöneticisi yada ağ uzmanı üzere çevirebiliriz. Webmasterlar genellikle internet üzerinden, internet siteleri kurma, yönetme ve şayet çıkarsa sıkıntıları ortadan kaldırma işini yapmaya çalışırlar.

Webmasterlar genel olarak, yazılım, grafik ve sunucu idaresi üzere kısımlarda iş yaparlar. Yani webmaster bir internet sitesinin yönetilmesi ve akışının bozulmadan yeni kalmasını sağlamak için internet sitesiyle ilgili bütün kısımlarda çalışabilir.

Peki Webmaster’ın Çalışırken Kullandığı Aletler Neler ?

Tabi ki öncelikle webmaster’ın muhtaçlığı olan bir bilgisayardır. Webmasterların kullandıkları bilgisayarlar rastgele bir takılma ve çökme durumuna karşı güçlendirilmiş bilgisayarlar olmalıdır. Bunun dışında başta da bahsettiğimiz HTML lisanını uygun bilmeleri gerekmektedir. HTML lisanı bir webmaster için günlük kullandığı ana lisanı üzere olmalıdır, yani çok uygun bilinmelidir.

Webmasterlar bu işi nereden öğreniyorlar derseniz, üniversitelerin ve liselerin bu hususla ilgili dersleri ve eğitim programları var. Buralar da en azından husus hakkında temel bilgileri edinebilen ve daha sonra kendini geliştiren bireyler webmaster olma yolunda ilerleyebiliyor.

Webmasterlar Nerelerde Çalışır ?

Günümüzde webmasterlar şirketlerin bünyelerinde ya da hür “freelance” olarak çalışabiliyor. Bunun artıları olduğu üzere vakit zaman eksileri de olabiliyor. Şirketle çalışırsanız devamlı, belli bir vakitte banka hesabınıza yatan bir maaşa sahip olursunuz. Lakin şayet kendi başınıza kimi işler yapmak isterseniz bağlı olduğunuz şirket bunu güzel karşılamayabilir.

Diğer yandan hür çalışmak da istediğiniz vakit işe gelip, gitme özgürlüğünü size verirken gelirinizi de kendi başınıza bulduğunuz işlerden yaratmak durumda kalırsınız. Her iki formda de âlâ bir webmaster olunabilir burada tercih büsbütün size kalmış.

HTML Dışında Neler Öğrenilmelidir ?

İşinde başarılı olmak isteyen bir webmaster olmak için HTML lisanı dışında öğrenmeniz gereken kimi öbür programlarda var. İşiniz genellikle yazılım ve internet siteleriyle ilgili olduğu için yapmanız gereken bu alanlarda kullanılan programları da öğrenmek. Örneğin HTLM’in yanında CSS, JavaScript ve PHP üzere yazılım lisanlarını de öğrenmek gerekiyor.

Bunların dışında C++ yazılım lisanıyla yazılan Dreamweaver ve tekrar grafik içeren internet sitelerinde düzenlemeler yapmak hedefiyle kullanılabilecek grafik ve fotoğraf düzenleme programı Photoshop‘u da yeterli bir webmaster olmak için öğrenmek gerekebilir.

Son olarak ise WordPress ve gibisi kolay kullanılabilen ve yönetilebilen, güçlü altyapılara sahip siteleri ve servis sağlayıcıları araştırmak gerekiyor. Bunların panel yapılarını bilmek, yeni eklentileri hakkında bilgi sahibi olmak webmasterlık için olmazsa olmazlardan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.