Twitter’la Özdeşleşen Tweet Sözünün Öyküsü

0 40

Öbür insanların söylediklerini favlayıp retweet edebildiğimiz, kendi niyetlerimizi söz edebildiğimiz Twitter, uzun müddettir bir çoğumuzun favori toplumsal medya uygulamalarından. Biz onu kullanmaya yıllardır çok alıştık fakat her gün kullandığımız uygulamanın simgesi haline gelen tweet sözünün çıkış kıssasını hiç düşündünüz mü?

Tweet, İngilizce’de kuşların çıkarmış olduğu sese isim veriliyor. Yani bizde kuşlar nasıl cikcik diye ötüyorsa, İngilizce’de de tweet diye ötüyor. Olağan bunun bizim Twitter’da attığımız tweetle alakası yok. Birçok kişi tweet sözünü uygulamaya ekleyen kişinin Jack Dorsey olduğunu düşünecektir lakin fikir Dorsey üzere bir yetkisi olmayan, apayrı bir bayan tarafından ortaya atılıyor.

The Iconfactory grubuna nazaran Twitter biraz sıkıcıydı

Daha evvel The Iconfactory’de çalışan yazılım geliştiricisi Craig Hockenberry, 2006 yılında Twitter grubunun bir kesimi oldu. Twitter’ın kendi uygulamasından çok Twitterific ismi verilen Twitter’ın MacOS ve iOS istemcisi üzerinde çalışan Hockenberry, kullanıcı tecrübelerinden pek mutlu olmadığını o periyotta kendi blogunda paylaşmıştı.

Hockenberry’e nazaran bu yeni denilebilecek uygulamada biraz sorun buluyordu ve uygulamanın içerisinde farklı fiil yahut isimlerin kullanılmasının düzgün olacağını düşünmüştü. Toplumsal medyaya yeni bir boyut getirecek uygulamada “Twitter Güncellemesi Yayınla” demek, Hockenberry için son derece klişe ve sıkıcıydı.

Tweet’in eski hali: Twittering

Takvimler 2007 yılını gösterdiği vakit The Iconfactory grubu, uygulamada bir şeyler paylaşmaya twittering demeye başladı fakat grup için hala yerine oturmayan kimi taşlar vardı. Bu yeni twittering sözü de pek olmamış üzereydi ve Hockenberry’nin yeni fikirlere açık olduğu herkes tarafından biliniyordu.

Buraya kadar geldiyseniz, tweet sözünü her şeyi olabildiğince harika ve çağdaş bir hale getirmeye çalışan Hockenberry’nin bulduğunu düşünüyorsunuzdur. Halbuki bu fikri ortaya atan kişi Dorsey üzere Hockenberry de değildi.

Fikir beta sürümleri test eden bir geliştiriciye aitti

2007 yılında tıpkı artık olduğu üzere birçok geliştirici Twitter’ın beta sürümlerini test ediyordu. Twitter ve Twitterific uygulamasına gelen her yeni güncelleme, birinci evvel bu geliştiriciler tarafından denetim ediliyordu. Yeni sürümü deneyen Twitter geliştiricilerinden Blaine Cook, twits sözünü de Hockenberry üzere biraz sıkıcı buldu ve ünlü iş adamına bir e-posta gönderdi.

Cook, twits yerine tweet sözünü kullanmanın daha çağdaş gözükeceğini ve bunu uygulamaya eklenecek bir kuş görseliyle pekiştirebilecekleri konusunda Hockenberry’e tavsiyede bulundu.

Hockenberry’nin aklına tweet sözü gördüğü anda yatmıştı ve Twitterific’te twittering sözünü derhal tweet olarak değiştirdi. The Iconfactory kendi uygulaması için bu değişikliği çabucak yapsa da Twitter, uzun bir mühlet daha twits sözünü kullanmaya devam etti. Twitter’ın bu değişikliği benimsemesi için neredeyse 1 yıl sürdü ve 2008 yılının Haziran ayında Twitter, uzun müddettir kullandığı twit sözünü tweet ile değiştirme kararı aldı.

Tweet, Oxford Sözlüğü’nün en kısa müddette kabul ettiği sözlerden birisi oldu

Tweet sözü Twitter tarafından kullanılmaya başlandığından beri büyük ilgi gördü ve kullanım sayısı epey arttı. Twitter, yalnızca çocuklara kuşların nasıl öttüğünü öğretmek için kullanılan tweet sözünü tekrar canlandırmayı başarmıştı.

Olağanda Oxford İngilizce Sözlüğü’ne yeni bir sözün eklenmesi için o sözün en az 10 yıl boyunca yaygın bir halde kullanılması gerekiyor. Bu geleneğe karşın tweet sözü 2013 yılında, sözün Twitter’da resmi olarak kullanılmasından tam 5 yıl sonra resmi olarak Oxford İngilizce Sözlüğü’ne eklenerek bir prensip imza atılmış oldu.

Kaynak 1

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.