Twitter siber zorbalığa karşı yeni bir adım atıyor

0 55

Siber zorbalık internetteki en büyük sıkıntılardan biri haline geldi. Twitter, Facebook ve Instagram üzere toplumsal medya sitelerinin yaygınlaşmasıyla bir arada fikirlerini karşısındakini düşünmeden belirten beşerler, birbirlerini haksız yere suçluyor, hakaret ediyor ve incitiyor.

Bu hususun önüne geçmek isteyen toplumsal medya devleri, sık sık yeni projelerle siber zorbalığı önlemeye çalışıyor. Son teşebbüs ise Twitter‘dan geldi. Tanınan toplumsal medya uygulaması, yine düşün özelliğini kullanıma sunuyor.

Twitter tekrar düşün özelliğini kullanıma sunuyor

Şirketin “yine düşün” olarak isimlendirdiği sistem, yaklaşık bir yıl evvel birtakım kullanıcılar üzerinde denenmeye başlandı. Siber zorbalık içerebilecek Tweet’leri evvelden belirleyen sistem, kullanıcılara göndermeden evvel bir bildirim gösteriyor.

Twitter’ın kullanıma sunduğu yine düşün özelliğine ilişkin örnek görsel

Bildirimde siber zorbalıktan bahseden Twitter, kullanıcından yazdıklarını gözden geçirmesini talep ediyor. Opsiyonel olan bu özellik kullanıcıları bir şey yapmaya zorlamıyor. Bireyler isterse yazılarında değişiklik yapmadan Tweet atabiliyor.  Fakat şirket projenin epey başarılı olduğunu ve kullanıcıların genellikle tekrar düşün ikazından sonra yazdıklarını değiştirdiğini belirtiyor.

Tekrar düşün sisteminin muvaffakiyetinden etkilenen Twitter, şu an için sonlu sayıda açık olan özelliği daha geniş kitlelere sunmak için hazırlıklara başladı. Denemelerde yüzde 34 oranında başarılı olan projenin genel kullanıcıya sunulduğunda ne kadar tesir edeceği merak konusu. Toplumsal medya devinin, yeni özelliğinin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.