Twitch, Türkiye’de Mahallî Abonelik Fiyatlandırmasına Geçiyor

0 52

Dünyanın en büyük canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, bilhassa Türkiye’deki kullanıcıların içten bir “Oh!” çekeceği duyurusunu paylaştı. “Twitch tarihindeki en büyük değişikliklerden birini” gerçekleştiren platform, Türkiye’den başlayarak lokal abonelik fiyatı uygulamasına geçiş yapacağını açıkladı. Kelam konusu değişiklik ile birlikte Twitch’te Kademe 1 abonelik fiyatı 9,90 TL olacak.

Pekala yayıncılar bu değişiklikten nasıl etkilenecek? Paylaşılan bilgilere nazaran Twitch, fiyat değişikliğinin başladığı ay dahil olmak üzere yayıncılara 12 ay boyunca gelir ayarlama teşviki sağlayacak. Böylelikle bir yayıncı, bir ay içinde canlı yayın referans kıymeti saatinin en az %85’i kadar canlı yayın yaptığı ve uygunluk kriterlerini karşıladığı sürece, yayıncının abonelik gelirindeki azalmayı telafi etmek için “gelir ayarlama teşviki” ödenecek.

Twitch’in yeni mahallî abonelik fiyatlandırmasıyla ilgili paylaşmış olduğu açıklamanın satır başları şu formda:

  • 1. Kademe abonelik fiyatı tüm ülkelerde üç aşağı beş üst 4,99 ABD Dolarına muadil. Bu fiyat, pek çok ülkede izleyicilerin favori yayıncılarını desteklemesini, yayıncıların topluluklarını büyütmesini, daha fazla içerik oluşturmasını ve yeni kitlelere ulaşmasını zorlaştırıyor.
  • Avrupa yahut Asya’da yayıncıları abonelik yoluyla destekleyen etkin kullanıcıların yüzdesi, Kuzey Amerika’ya nazaran yaklaşık %50 daha düşük. Latin Amerika’da neredeyse %80 daha az.
  • Önümüzdeki birkaç ay içinde, birçok ülkedeki abonelik fiyatlarını (mevcut abonelik, yeni fiyatlı abonelik ve armağan abonelik) mahallî hayat maliyetleriyle daha düzgün ahenk sağlayacak formda düzenleyeceğiz. Birinci ayarlama, 20 Mayıs 2021‘de Meksika ve Türkiye‘de olacak. Meksika ve Türkiye’yi 2021 yılının 3. çeyreğinde Asya, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’daki birçok ülke takip edecek.
  • Bu kararı vermeden evvel birkaç fiyat testi gerçekleştirdik ve düşük abonelik fiyatlarının yayıncıların toplam aylık aboneliklerini ve abonelik gelirlerini artırdığını gördük. Brezilya’daki son testlerimizden birinde, daha düşük abonelik fiyatları toplam abonelik sayısını ve yayıncının gelirini iki kattan fazla artırdı.
  • Twitch, fiyat değişikliğinin başladığı ay dahil olmak üzere birinci üç ay boyunca referans kıymeti kanal ve Prime abonelik gelirlerinin %100’ünü karşılayacak (gerekirse). Akabinde, izleyen 9 ay içinde her üç ayda bir teşvik ödemelerini %25 oranında azaltacağız. Böylelikle toplam 12 ay boyunca gelir ayarlama teşviki sağlanmış olacak.
  • Yayıncı, bir ay içinde canlı yayın referans kıymeti saatinin en az %85’i kadar canlı yayın yaptığı ve belirli öteki uygunluk kriterlerini karşıladığı sürece, bu yayıncının abonelik gelirindeki azalmayı telafi etmek için “gelir ayarlama teşviki” ödeyeceğiz. Yayıncı ortalamalarını aşan bir performans gösterirse, yani abonelik gelirini artırırsa teşvik ödemesini değil, o artan fiyatı alacak. Gelecek aylarda referans bedelin altına düşerlerse de gelir teşvikini almaya devam edecekler.
  • Türkiye’deki 9,90 liralık yeni Kademe 1 abonelik fiyatı kıymetli bir indirime tekabül ediyor. Bunun sonuçlarını görmek, toplulukların sevdikleri yayıncılar ile kucaklaşmalarını izlemek için sabırsızlanıyoruz. Yeni uygulamaya kademeli bir geçiş ile topluluğa sıkıntısız ve başarılı bir tecrübe sunmak istiyoruz. Ayrıyeten, geçiş sürecinin gelişimi ve sıradaki evreleri hakkında topluluğumuzu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.