Twitch, 7,5 Milyondan Fazla Düzmece Hesabı Kaldırdı

0 11

Uydurma hesaplar, takipçi sayısının neredeyse ‘her şey’ demek olduğu toplumsal medya ve yayın platformlarının en büyük meselelerinden biri. Gerçek olmayan ‘bot’ hesaplar ile düzmece erişim, izlenme ve abone sayıları elde eden içerik üreticileri ve yayıncılar, bu sayıları iş birlikleri yapmak ve gelir elde etmek için sık sık kullanıyor. Lakin natürel ki bu ‘hile’ye karşılık tüm platformlar çeşitli adımlar atıyor.

İzleyici kitlesi her geçen gün genişleyen yayın platformu Twitch de platformdaki düzmece hesaplara karşı adeta savaş açmış durumda. Geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabından yaptığı bir açıklama ile platformda bulunan 7,5 milyondan fazla uydurma hesabı kaldırdıklarını belirten Twitch, kullanıcılarına daha düzgün bir platform sunabilmek için benzeri ataklara devam edeceklerini belirtti.

Takipçi ve izlenme sayılarında ani düşüşler gözlemlenebilir:

Twitch, makine tahsilinden dayanak alarak yürüttükleri bu sürecin devam edeceğini ve platformdaki tüm düzmece hesapların tespit edilerek kaldırılmaya devam edeceğini açıkladı. Ayrıyeten yürütülen düzmece hesap paklığı esnasında gerekli durumlarda yasal süreçler de dahil olmak üzere yaptırım uygulayabileceklerini belirten Twitch, devam eden süreçte yayıncıların takipçi ve izlenme sayılarında ani düşüşler olabileceğini tabir etti.

Twitch’in geçersiz hesaplarla savaşında yayıncılardan ve platformda yayınları takip eden kullanıcılardan gelecek raporlar da epeyce değerli. Twitch, düzmece hesaplar ile takipçi ve abone artışı yapıldığı düşünülen hesapların bildirilmesi ve genel olarak geçersiz hesaplar karşısında neler yapılabileceğine ait bir de makale yayınlamış durumda. Buraya tıklayarak Twitch’in düzmece hesaplarla gayret konusunda yayınladığı yazıya ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.