Türkiye-İngiltere Arasında Yeni Dönem

0 28

Brexit sonrası Türkiye-İngiltere ticaret ilişkilerinde yeni dönem başladı. Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart, Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) devam etmekte olan ikili ticareti güvence altına almak adına önemli olduğunu belirterek, “Hem Türk hükümeti hem de biz ticari iş birliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmenin çok büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. İşte bu nedenle önümüzdeki yıl daha ayrıntılı bir STA’yı müzakere edeceğiz” dedi.

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, AB ile anlaşmanın ardından Türkiye ile STA yapmaktan dolayı oldukça mutluluk duyduklarını ifade ederek, 2019’a kadar son 10 senede ticaret hacminin yüzde 70 büyüdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar sterline ulaştığını söyledi.

“Gelecek Yıl Daha Kapsamlı Bir Sta’yı Müzakere Edeceğiz”

STA’nın, devam etmekte olan ikili ticareti güvence altına almak adına önemli olduğunu belirten Stuart, “Hem Türk hükümeti hem de biz ticari iş birliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmenin çok büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. İşte bu nedenle önümüzdeki yıl daha ayrıntılı bir STA’yı müzakere edeceğiz. Çünkü Birleşik Krallık ve Türkiye’nin ortaklık içerisinde daha fazlasını yapabileceğine inanıyoruz.” dedi.

İkili ticaret hacminin gelecek senelerde nerelere ulaşacağını tahmin etmenin zor olduğunu vurgulayan Stuart, “Türkiye’de ileri mühendislik alanında çok iyi işlerin yapıldığını görüyorum. TOGG’u ziyaret ettim, oradaki ekip ile tanıştım. Dünya lideri olabilecek bir biçimde hibrit teknoloji kullanan bir roket şirketi ve uzay ajansı Delta V’nin başkanı ile tanıştım.

Mevcut üretim ve geleceğin teknolojisinin o kadar çok alanı var ki bence bu alanlarda Birleşik Krallık’ın üstün teknoloji kapasitesi ile Türk girişimciliği ve becerisinin birleşimi çok daha fazlasını yapabileceğimiz manasına geliyor. İkili ticaret hacminin gelecek senelerde büyüyeceğinden eminim.” biçiminde konuştu.

“Elektirkli Araç Şarj İstasyonu Kurma Deneyimimiz Çok Önemli Olacak”

Graham Stuart, iklim değişikliği ve global ısınmanın insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan olduğunu aktararak, Birleşik Krallık hükümetinin, bu sene BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapacağını bildirdi.

Suart, “Elektrikli araç şarj istasyonu kurma deneyimimiz, İstanbul ve ötesinde iklim değişikliğiyle mücadele amaçlarına ulaşmak için çok önemli olacak. Bu, Türkiye’de elektrikli araç üreten TOGG gibi şirketlere pazar yaratmak açısından da önemli.

İklim değişikliğiyle ilgili meselelerde beraber yapabileceğimiz bir çok şey var. Ortak paydaya sahibi olduğumuz bir çok alan, yakın güvenlik ve savunma ortaklığımız ve bunların beraberinde NATO müttefikliğimiz de var.” diye konuştu.

Kaynak:sabah.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.