Tuna Yurdakul, 344 Saatlik Yayınla Türkiye Rekoru Kırdı

0 71

Yaptığı FIFA yayınlarıyla bilinen Twitch yayıncısı Tuna Yurdakul, subathon yayınlarında Türkiye’nin en uzun yayın rekorunu kırdı. Tam 344 saat boyunca kesintisiz yayın yapan Tuna Yurdakul, rekorun evvelki sahibi olan Necati Akçay’dan (ZEON) aldı.

Tuna Yurdakul, büyük çoğunluğunu FIFA 22 oynayarak geçirdiği subathlon şekli yayınında 344 saate ulaştı. Bu yayının bitimine kadarki en son rekor, 315 saatle ZEON’undu. Yeni rekor, eski rekora 29 saatlik bir fark attı.

Subathon yayını nedir?

Yayıncılar ortasında bilhassa son vakitlerde popülerleşen subathon konseptinin kuralları yayıncıdan yayıncıya değişiyor. Fakat konseptin ana sınırları şu halde: Yayıncı, yayına başlamadan bir mühlet evvel yapacağı yayını ve hedeflediği süreyi takipçilerine duyuruyor. Belirlenen günde maratona başlayan yayıncı, gelen her aboneyle birlikte yayın müddetini artırıyor. Ekstra müddetler yeniden yayıncıdan yayıncıya değişiyor. Böylelikle hayli uzun bir yayın mühleti elde ediliyor.

Tuna Yurdakul’un yayın müddeti 14 günü aştı

Tuna Yurdakul, aslında subathon denemesine biraz daha evvel başlamış, lakin Twitch tarafından banlanmıştı. Telif hakkı ihlali nedeniyle Twitch’ten 48 saatlik yayın yasağı alan Yurdakul, kelam verdiği üzere yasaklar bittiğinde tekrar yayına başladı. Niyeti ise Türkiye’nin en uzun yayını rekorunu kırmaktı.

Rekorun bir evvelki sahibi, ZEON lakaplı Twitch yayıncısı Necati Akçay’dı. 315 saat, yani 13 günden biraz daha uzun bir müddet boyunca kesintisiz yayın yapan Akçay, maratonu geçtiğimiz hafta tamamlamıştı. Ondan evvelki rekor ise 230 saatlik yayınla Kaanflix isimli yayıncıya aitti. Tuna Yurdakul, 14 günü aşan FIFA yayınlarıyla çıtayı daha da yükseltmiş oldu.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.