Trendyol’un Firma Değerlemesi 11 Milyar Dolara Yükseldi

0 47

Mevcut ortağı Alibaba’dan sermaye arttırımı için 330 milyon dolar yatırım alan Trendyol’un şirket değerlemesi 11 milyar dolara çıktı. Reklam yatırımları sayesinde küçük esnafa adeta can suyu olan Trendyol, Türkiye’de e-ticaretin büyümesine de katkı sağlıyor.

Alibaba’nın Trendyol’dan %3 daha pay alması sayesinde firmada Nisan 2020’de 3.75 milyar dolar değerleme sahibiyken, bugün 11 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip. Türkiye’nin en kıymetli şirketleri ortasına giriş yapan Trendyol, geleceğin en büyük perakende pazarı olarak gösteriliyor. Birinci çıktığı günlerde yalnızca “küçük bir girişim” olarak gösterilen firmanın bugün pahası sahiden inanılmaz.

En büyük hissedar Alibaba

Alibaba.com yaptığı yeni yatırımla bir arada mevcut paylarını %86.5’e yükseltti. Demet Suzan Memnun Üçok %6.96, Cihan Üçok %5.55, Begüm Tekin 0.78, Zeki Güçlü Kaya %0.21 paya sahip. Bu türlü bir açıdan baktığınızda Alibaba.com şu anda Trendyol’un en büyük ve güçlü hissedarı olarak karşımıza çıkıyor. Trendyol.com halka arz edilir mi bilinmez lakin Alibaba.com’un yakında tüm payları almak isteyeceği kesin.

Trendyol’un yemek bölümüne de adım atmasıyla birlikte perakende pazarındaki hissesini büyütmek istediği kesin. Bilhassa şu anda firmanın yeni bir yatırımcı cinsine çıktığı biliniyor. Bu da firmanın daha fazla büyüyeceği ve hissedarlar ortasında yeni bir dağılım yapılabileceğini gösteriyor. Şu anda Türkiye’nin en büyük perakende pazarını elinde tutan Trendyol gelecekte hangi noktaya yanlışsız evrim geçirecek nitekim merak ediyoruz.

Sizler bu hususta ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.