TikTok’a İngiltere’den dava şoku

0 36

Dünyanın en tanınan toplumsal medya uygulamalarından biri olan TikTok aleyhine İngiltere’de çocukların bilgilerini yasadışı olarak işlemesi gerekçesiyle dava açıldı. Davanın başarılı sonuçlanması durumunda, şirketin milyarlarca Pound ziyana uğraması bekleniyor.

TikTok, zımnilik davasıyla karşı karşıya

İngiltere’nin eski Çocuk Komiseri Anne Longfield OBE tanınan görüntü uygulamasına ve ana şirketi ByteDance’e karşı, İngiltere ve Avrupa Birliği data müdafaa yasasını kasıtlı olarak ihlal ettiği gerekçesiyle yasal bir süreç başlattıklarını duyurdu.

Avukatlar, TikTok’un çocukların ferdî bilgilerini maddelerin gerektirdiği izinlere uymaksızın işlediğini tez etti. Telefon numaralarını, görüntülerini, pozisyon bilgilerini, biyometrik datalarını kullanıcıyı haberdar etmeden ve onayını almadan depoladığını belirtti.

TikTok’a, İngiltere’de çocuk datalarının saklılığı davası açıldı

Anne Longfield OBE, hukuk firması Scott + Scott ile ortaklaşa bir çalışma başlattı. TikTok’un milyonlarca çocuğun bilgilerini yasadışı olarak işlemesine son vermek için uğraşan OBE, çocuklar ve ebeveynler ismine çaba ettiğini belirtti. OBE, küçük yaştaki kullanıcılara ilişkin tüm bilgilerin TikTok uygulamasından silinmesini talep ettiğini vurguladı.

Tezlere TikTok’tan yanıt gecikmedi. Şirket, saklılığa çok ehemmiyet verdiklerini belirtti. Kullanıcılarını korumak gayesiyle attığı adımlardan bahseden TikTok yetkilileri şöyle konuştu:

“Gizlilik ve güvenlik, TikTok için öncelikler ortasında yer alır. Tüm kullanıcıları ve bilhassa genç kullanıcılarımızı muhafazaya yardımcı olacak sağlam politikalarımız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var.”

Dava sonucunda, TikTok’un çocuk başına binlerce pound tazminata mahkûm edilmesi bekleniyor. Davacılar, sırf İngiltere’de 3,5 milyondan fazla çocuğun etkilendiğini kestirim ediyor. Davanın başarılı sonuçlanması durumunda TikTok’un maddi ziyanı milyarlarca pound olabilir.

ABD’de 2019 yılında Federal Ticaret Kurulu tarafından TikTok’a reşit olmayanlardan yasadışı olarak bilgi topladığı gerekçesiyle 5,7 milyon dolar para cezası verildi. 2020 yılında misal bir ceza da Güney Kore‘den gelmişti.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.