Thodex Vurgunu Hakkında Toplumsal Medyada Verilen Reaksiyonlar

0 73

Dolandırıcılığın fiat ya da kripto fark etmeksizin tüm para üniteleri ile yapıldığı bir dünyadayız ve Türkiye, bu hususta üzerine sinemalar çekilebilecek olaylar yaşadı. 2018’de patlak veren Çiftlik Bank Vurgu’nun 1 milyar TL ile yurt dışına kaçan, Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı Tosuncuk’u Mehmet Aydın hâlâ bulunamadı. Artık misal bir süreç Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Thodex için de yaşanıyor.

Üstelik bu sefer yaşananlar fason bir şirkete ve ponzi yapılanmasına da bağlı değil. SPK’dan lisansları olan, reklamlarında sayısız ünlü ismin oynadığı, kurucularının bakanlarla fotoğraflar çekildiği her kademesi ile resmi bir şirket kelam konusu. Aylık 8-13 milyon dolar ortasında süreç hacmine sahip olan eski Koineks, artık de Thodex’in kurucuları, şirketin tam manası ile içini boşaltıp 21 Nisan 2021’de yurt dışına kaçtı. Türkiye’nin her kentinden toplam 391 bin etkin kullancısı olan Thodex’in vurgun yapması, doğal olarak toplumsal medyada da ses getirdi.

Thodex, 21 Nisan’da “Yatırım aldık, şirketin bölüm teslimi yapılacak, 4-5 güne geri dönüyoruz” iletisi verdiği bir açıklama yapmıştı:

Bu açıklamanın ardından alım satımların yapılabildiği Thodex.com’daki tüm süreçler saf dışı kaldı. Akabinde Thodex kurucularının 2 ila 10 milyar dolar ile yurt dışına kaçtığı haberini aldık.

Thodex kullanıcıları haklı reaksiyonlarını bu açıklamanın altına sıralamaya başladılar:

Şirketin resmi adresine gidenler oldu:

Aşağıdaki paylaşım yapıldıktan bir kaç saat sonra yurt dışına kaçış haberleri geldi:

Mağdurlar ismine konuşan bir avukat, cürüm duyurusunda bulunulduğunu da açıkladı:

Gazeteci Murat Muratoğlu, aldığı sorulara şu biçimde cevap verdi:

BONUS: Aralık ayında ünlülerin yer aldığı bir dizi reklamın altına gelen bu yorum da yaşananlar akabinde viral oldu:

Thodex, Çiftlik Bank’ı en az 16’ya katlayan dev bir vurgun ile Türkiye’nin gündeminde uzun mühlet kalmaya devam edecek.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.