Tesla’yı Otopilota Alıp Geriye Geçen Fenomen Tutuklandı

0 51

Tesla’nın bu mevzudaki abartılı ve kısmen de olsa aldatıcı reklamlarına karşın Tesla arabalar, sırf düzey iki otonom sürüş sistemine sahipler ki bu, onların birer otonom arabadan çok sürüş asistanına sahip arabalar olduğu manasına geliyor. Lakin Tesla’ya Tesla’nın kendisinden çok güvenen Tesla sahipleri, araçlarının sürüş dayanak sistemlerini etkin ettiklerinde direksiyon ve gaz/fren pedallarını bırakmaktan ısrarla vazgeçmiyorlar.

Tesla’nın otopilot özelliği ile ilgili yeni bir haber, markanın en tanınan olduğu ülke olan ABD’den geldi. Kaliforniya’nın en büyük kentlerinden San Francisco’da yaşayan “zengin” bir Hindistanlı olan Instagram fenomeni (şu anda Instagram profiline ulaşılamıyor) Param Sharma, Tesla arabasını otopilot moduna alıp art koltuğa geçtiği için tutuklandı.

Kaliforniya Otoyol Polisleri tarafından tutuklanan Sharma, Alameda County Santa Rita hapishanesinde bir mühlet tutulduktan sonra hür bırakıldı. Özgür kaldıktan sonra kâfi bir televizyon kanalına röportaj veren Sharma, “özgür” kaldıktan sonra hapishaneden meskene dönerken yeniden Tesla’yı otopilota alıp konuta art koltukta döndüklerini söyledi.

Tesla, araba satın alacak olanlara aktarmış olduğu kullanma kılavuzunda Tesla arabaların bir tam otonom sürüş sistemine sahip olmadığı, her kaidede şoförün ellerinin direksiyonda olması gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıyeten Kaliforniya maddeleri da şimdi arabaların direksiyon başında bir şoför yokken yollarda faal bir biçimde kullanılmasını yasaklıyor.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.