Telegram yeni özelliğiyle Zoom’un tahtına oturacak

0 61

WhatsApp rakibi anlık iletileşme uygulaması Telegram bu hafta iOS ve Android için yeni bir güncelleme yayınladı. Burada kullanıcılarına sekiz şahane yenilik getiren platform, artık odağını bir sonraki güncellemeye çevirdi.

Yakında görüntü konferans özelliğini faal hale getireceğini duyuran Telegram, Zoom alternatifi bir mecra yaratmak için kolları sıvadı. Mayıs ayında yayınlanacak güncelleme, hem kalabalık aile sohbetleri hem de profesyonel iş görüşmeleri için alan açacak.

Telegram görüntü konferans özelliği getiriyor

Telegram kümelerinde kullanılabilir hale gelecek görüntü konferans hizmeti, birkaç iştirakçinin eşzamanlı olarak irtibata geçmesine müsaade verecek. Ancak şirketin CEO’su Pavel Durov şimdilik bu görüşmeler için belirlenen azamî kişi kapasitesini paylaşmadı. Şimdiye kadar uygulamada gerçekleştirilen manzaralı konuşmalar sadece iki şahısla sonluydu.

Önümüzdeki haftalarda yayınlanması beklenen özellik hem iOS hem de Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler tarafından desteklenecek. Ayrıyeten bilgisayar kullanıcıları için de görüntü konferans hizmeti vermek isteyen Telegram, masaüstü sürümüne de yeniliği getirecek.

Telegram’ın yeni küme sohbetleri neler getirecek?

Kullanıcıların birbirleriyle ekran paylaşımı yapmasına imkan sağlayacak Telegram, Zoom için nitelikli bir rakip olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda şirket irtibatı kesintiye uğratan sesleri önlemek için bir gürültü engelleyici ekleyecek. Ayrıyeten moderatörlere görüşmedeki tüm iştirakçilerin mikrofonlarını kapatma yetkisi verilecek. Güvenlik konusunda ise şirket tıpkı iletileşme ağında yürüttüğü üzere görüntü görüşmelerini de şifreleyecek.

Yeni özelliği sayesinde Telegram, klasik rakipleri WhatsApp ve Messenger ile ortasındaki arayı epeyce aşacak üzere görünüyor. Yakında platform Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams üzere servislerle de kıyaslanmaya başlayacak.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.