Telegram Kurucusundan Apple Kullanıcılarına Ağır Kelamlar

0 50

Gün geçmiyor ki iletileşme platformları yeni bir olaya imza atmasın. Lakin bu son olayda durum biraz farklı.

Telegram’ın kurucularından olan ve VK platformunun kurucusu ve eski CEO’su Pavel Durov, iPhone kullanıcılarını amaç alarak “Bu aygıtları kullananlar Çin müşahede servislerinin radarında ve Apple’ın dijital köleleri olmuş durumda” dedi. Bu açıklamaları herkese açık telegram kanalından yapan Durov, birebir vakitte argümanlarını destekleyen raporları da oradan takipçileri ile paylaştı. Ayrıyeten bunlarla yetinmeyen Durov Apple’ı âdeta topa tuttu

Pavel Durov’un açıklaması:

Apple hakkında sert argümanlarda ve açıklamalarda bulunan Durov Apple’ın argüman ettiği kadar âlâ telefonlar üretmediğini sav etti:

“Apple, iş modelini gerçekleştirme konusunda çok hırslı. Bu iş modeli çok değerli, eskimiş donanımları satıp üstüne kullanıcıları âdeta ekosistemin içinde mahpus bırakıyor. iOS uygulamamızı test etmek için her iPhone kullandığımda kendimi orta çağdaymışım üzere hissediyorum. iPhone’un 60Hz ekranları çağdaş Android aygıtların çok daha akıcı animasyonlar sunan 120Hz ekranları ile katiyetle rekabet edemez.”

Durov, yalnızca Apple donanımlarına sataşmakla kalmadı. “Yalnızca Apple’ın kendi mağazasında olmasına müsaade verdiği uygulamaları kullanabiliyor ve datanızı yedeklemek için yalnızca Apple’ın iCloud sistemini kullanabiliyorsunuz.”

Argümanlara nazaran, Apple bir müddettir Çin hükümetinin radarı altındaydı.Çin hükümetinin kurallarına uymamaya çalışan Apple hakkında, üretim için Çin’deki Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı fabrikaları kullanması hakkında şikayet vardı. Apple bütün bu Çin hükümetinin güvenliğini tehlikeye atması ve personel köle kullanımı argümanlarını reddetti.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.