Starlink’in Beta Süreci Yaz Aylarında Tamamlanmış Olacak

0 8

Elon Musk’ın uydu interneti projesi Starlink, artık merakla beklenen sona yaklaşmış durumda. Yıllardır daima olarak yörüngeye uydular taşınıyor ve bu uyduların sayısı her geçen gün artıyor. Şu an Dünya yörüngesinde binin üzerinde Starlink uydusu olduğu biliniyor. Elon Musk’ın hedefi yörüngemizde dolaşan bu uyduların sayısını artırarak Starlink internetini dünyanın her yerinde ve taşınabilir bir halde kullanılabilir hale getirmek.

Starlink son birkaç aydır beta sürecinde ve başvurusu uygun bulunan şahıslar 500 dolar karşılığında uydu + modem alarak Starlink internetinden faydalanmaya başladılar. Ayrıyeten her ay 99 dolarlık bir ödeme de yapmak zorundalar ve kullandıkları internet şu an için taşınabilir değil. Zira Starlink’in beta programına kullanıcılar, pozisyonlarının uygun bulunması durumunda kabul edildiler, yani her ne kadar binden fazla uydu olsa da Starlink hala daha her yerden kesintisiz hizmet sunabilecek düzeyde değil. Ancak Elon Musk bu durumun 2021 yılı içerisinde büsbütün değişeceğini söylüyor.

Beta bu yaz tamamlanacak:

Starlink projesinin en dikkat çeken telaffuzlarından biri dünyanın her yerinden yüksek süratte internet hizmeti sunacak olmasıydı. Haliyle gözler Starlink’e ve bir yandan Starlink uydularını yörüngeye taşımaya devam eden SpaceX’in uydu fırlatma vazifelerine çevrilmiş durumda. Bilhassa geçtiğimiz ay bu bahiste kararlılıklarını göstermek istercesine neredeyse her hafta yörüngeye onlarca uydu gönderen Starlink, Musk’ın açıklamasına nazaran bu yaz beta sürecinden çıkacak. Bu da demek oluyor ki Starlink internetini kullanmak isteyen herkesin hizmeti alması mümkün olacak.

Ayrıyeten bir başka değerli ayrıntıysa Elon Musk’ın beta süreci tamamlandıktan sonra Starlink internetinin büsbütün taşınabilir hale geleceğini belirtmiş olması. Böylelikle Starlink kullanıcıları, var olan Starlink donanımlarını kullanarak diledikleri yerden internet hizmeti alabilecekler. Musk’ın örneklerine nazaran açıklayacak olursak, bir karavanda ya da hareket halindeki bir tırda olmak fark etmeksizin, Starlink interneti her yerden kullanılabilir durumda olacak. Alışılmış ki Musk’ın açıklamasına nazaran bunun yapılabilmesi için gönderilmesi gereken bir ölçü daha uydu var.

Starlink projesinin ayrıntılarına bakmak isterseniz çabucak aşağıdaki görüntümüze göz atabilirsiniz:

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.