Speedtest, Starlink’in Ortalama İnternet Suratlarını Açıkladı

0 54

21. yüzyılın en dikkat çeken iş insanlarından biri olan Elon Musk, hala beta evrede olan Starlink projesi ile uydudan internet hizmetini çok daha performanslı ve ulaşılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Pekala Starlink şu anda kullanıcılara nasıl bir internet performansı sunuyor? Dünyanın en tanınan internet sürat testi servisi Speedtest, 2021 1. çeyrek bilgilerini tahlil ederek Starlink’in internet performansını gün yüzüne çıkardı.

Speedtest’in ABD ve Kanada’dan elde ettiği datalar ışığında paylaştığı bilgilere nazaran Starlink, ABD’de 40,36 Mbps ile 93,09 Mbps ortasında değişken bir internet suratı sunuyor. Tehama County, Kaliforniya’da Starlink ile sabit geniş bant internet servis sağlayıcısından yüzde 545,6 daha yüksek sürat alınabiliyorken; Clay County, Missouri’de yüzde 67,9 daha yavaş bir internet suratı sunuluyor.

ABD’deki seçili bölgelerde Starlink’in sunduğu indirme suratları şu biçimde;

ABD’deki seçili bölgelerde Starlink’in sunduğu indirme suratı ile sabit geniş bant internet servis sağlayıcısının sunduğu indirme suratları ortasındaki farklar şu formda;

Speedtest’in Kanada bilgilerine baktığımızda değişkenliğin azaldığını görüyoruz. Kanada’da en düşük indirme suratı 53.61 Mbps düzeyine yükselirken; en yüksek indirme suratı 80,57 Mbps düzeyine çıkıyor. Ayrıyeten Starlink, Kanada’nın Saskatchewan bölgesinde sabit geniş bant internet servis sağlayıcısından yüzde 59,6 daha yüksek; New Brunswick bölgesinde ise yüzde 40,7 daha düşük internet suratı sunuyor.

Kanada’daki seçili bölgelerde Starlink’in sunduğu indirme suratları şu formda;

Kanada’daki seçili bölgelerde Starlink’in sunduğu indirme suratı ile sabit geniş bant internet servis sağlayıcısının sunduğu indirme suratları ortasındaki farklar şu biçimde;

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.