Sosyal Medya’nın SEO’ya Etkisi Var Mıdır?

0 39

Sosyal Medya SEO’ya Etkisi Var Mıdır? Google çalışanlarının yorumlarını ve kişisel tecrübelerimizi baz alarak bu içeriği sizler için kaleme aldık.

Sosyal Medya: Sıralama Faktörü

İlk olarak şöyle bir gerçek var ki; Google’da çalışan biri “Google’ın sıralama faktörü bunlar!” diyerek, bizimle paylaşmaya karar vermediği sürece, Google’ın algoritmasında ne olduğunu eksiksiz olarak bilmemiz pek muhtemel bir durum değildir.
Şaşırdınız mı?

Şaşırmayın; bunun gerçekleşmesi maalesef mümkün değil.

Google çalışanlarının anlattıklarına ve vaka çalışmalarımızda edindiğimiz deneyimlere dayanarak çıkarımımız; Google ve sosyal ağ sinyallerin direk olarak sıralama faktörü olmadığını belirtmiştik. Ancak, Google’ın bir sıralama faktörü olmadığını söylemek, sıralamanın etkilemediği manasına gelmez.

Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Sosyal medya, doğrudan Google sıralama faktörü olmasa da, sosyal medyanın aslında SEO çalışmalarında yardımcı olmasının dört yolu vardır bunlar;

  1. Bağlantılar için potansiyel paylaşımlar hazırlamak
  2. Bir kitle oluşturmak
  3. Markalı anahtar kelime aramaları yapmak
  4. Promosyona yardımcı olmak

Biraz daha detaylandırmak gerekirse;

Bağlantılar İçin Potansiyel Paylaşımlar Hazırlayın

Sahip olduğunuz sosyal medya hesaplarınızda daha fazla paylaşım, kullanıcıların içeriğinizi görmesi ve ona bağlanması için daha fazla kapı aralayacaktır. Sosyal medyada ilgi çeken yüksek kaliteli içerikler yaparsanız, diğer web sitelerinden doğal backlink almanız daha yüksektir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli backlink alıyorsa o kadar trafik sağlar.

Bir Kitle Oluşturmak

Sektörünüz ile ilgili en iyi ürün ya da hizmete sahip olabilirsiniz, fakat insanlar bunu bilmiyorsa bu hiçbir işe yaramayacaktır. Proaktif olmalısınız ve insanların nerde olduklarına ulaşmalısınız. İnsanların çoğunluğu nerde? Sosyal medyada. Facebook’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal medyadaki kullanıcı sayısı, erişim ve paylaşım kolaylığı ile sosyal ağ, web varlığınızı oluşturmanın ve hızlı bir biçimde kitle oluşturmanın muhteşem bir yöntemidir. İnternetteki milyonlarca site arasında bulunmak istiyorsanız, sosyal ağlarda bulunmalısınız.

Ek olarak, tıklama oranlarının Google Arama Motoru ve diğer arama motorlarında sıralamasını etkileyebileceğini de biliyoruz. Sosyal medya reklamcılığı, marka bilinirliği ve kitle oluşturmada katkı sağlayacaktır. Bu da, kullanıcıların Google’ın arama sonuçlarında markanızın içeriğine tıklama olasılığını artıracak yöntemlerden birisidir.

Markanız ne kadar büyükse ve tüketiciler size ne kadar güvenirse, Google’da daha çok büyük bir tıklama elde etme olasılığınız o kadar yüksek olur. Sosyal medya, markanızı oluşturmanıza ve başka türlü sizi bulamayacak kişilere görünmenize yardım edecek muhteşem ve etkili bir yöntem. Genişletilen kitlenizden, Google’daki tıklamaların payından daha fazla yararlanmaya başladıktan sonra, sıralama da o kadar yüksek olur.

Markalı Anahtar Kelime Aramaları Yapmak

Müşteriler markanızın adını ve bir anahtar kelime öbeğini Google’da aradığında, benzer anahtar kelime öbekleri de sıralamaya yardımcı olur. Örnek ile açıklamak gerekirse; “(marka adı) elbise ” araması yapan bir tüketici kitlesine sahip ve içeriğinde olumlu etkileşimde bulunuyorsanız, Google sayfasında “(marka adı) elbise” için iyi bir yer olduğunu düşünür. “elbise” içinde iyi bir sonuç olur ve “elbise” anahtar kelimesi için size daha fazla yer verir.

Promosyona Yardımcı Olur

Unutmadım  Makalede Facebook üzerinden konuştuk ama Youtube‘u unutmadım. Çünkü YouTube en çok aranan ikinci arama motorudur.  SEO performansınızı olumlu etkilemek için YouTube’u kullanabilirsiniz. İçeriğinizi ya da markanızı tanıtmak için bağlantı oluşturabileceğiniz videolar oluşturabilir ve videolarınız potansiyel olarak SERP’lerde organik olarak sıralanabilir. Hatta Youtuber’lar ile çalışarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

İçeriğinizi kitlenize tanıtmak ve yüksek nitelikli geri bağlantılar elde etmek için bu örneği ve diğer sosyal ağ platformlarını kullanabilirsiniz. Fakat birkaç bağımlılık var:

Müşterileriniz sosyal ağdaki içeriğinizi önemsemelidirler. Bu yüzden SEO’ya yardımcı olmak için sosyal ağ pazarlaması yaparken bir hayli zor bir satış. Katılım, çoğu B2B şirketi için zorlayıcıdır. Genel olarak, sosyal ağları kullanan insanlar iş odaklı düşünmüyorlar. İlgi alanları ve hobileri hakkında düşünüyorlar. Yani farklı kurgular (belki de mizahi içerik veya hizmet teklifinizin dışında), stratejiler daha çok dikkat çekecektir.

Özet

Kaybolma Görün! Geleceğin ne olduğuna bakılmaksızın, sosyal ağların esasında SEO çalışmalarınıza yardımcı olabileceğini gördünüz. Sosyal medya pek çok uzun süreli faydalar sunar. Sosyal medya direk olarak Google sıralama faktörü olmasa bile, içeriği tanıtmanın ve çevrim içi bulunmanın en iyi yollarından birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.