Sosyal Medya ve SEO

0 13

Peki Web 5.0 ne olacak? Sırada ne var? Çoğu insan sosyal medya verilerinin kullanımının bir sonraki büyük gelişme olacağını düşünüyor. “Kalabalıkların bilgeliği” de sıralamalarda en etkili faktörlerden biri haline gelecek. Mike Grehan “New Signals to Search Engines” adlı kitabında bu konuya yer vermiştir. Web aramalarının şu anki durumunu şu şekilde özetlemiştir:

“Temelde çok büyük verileri, onları kabul etmeyen tarayıcılara girmeleri için zorluyoruz. Sör Tim Berners Lee’nin HTML ve HTTP protokolü ile birlikte yarattığı tarayıcı bugün olduğu gibi video izlemeye yönelik değil, çevirmeli modem aracılığıyla bilgisayarınıza gönderilen sayfadaki metni ve grafikleri çevirmeye yönelikti. Arama motoru örümcekleri HTML sayfalarından metin yakalamak ve sayfalar arasındaki linkleri analiz etmek için geliştirilmişlerdi ancak tarama yapmadan bu kadar fazla bilgiye ulaşarak kendi kendine üreten talepkâr kitle için izlenmesi gereken yol bu mudur?”

Evrensel Arama, webden arama yapıldığında bütün veri türlerinin sonuç olarak gösterilebilmesini sağlayacağı için bu sorun için atılmış çözümsel adımlardan biriydi. Ancak bu veri türlerinin birçoğu arama motorlarının ihtiyaç duyduğu geleneksel metin tabanlı sinyalleri sağlamamakta. Mike Grehan’ın kitabından bir başka kısma yer verelim:

“Daha önce web sayfalarındaki linkler aracılığıyla içerikleri oylayamayan son kullanıcılardan gelen sinyaller ile tıklama, imleme, etiket veya derecelendirme yoluyla artık oylama yapılabilmektedir. Bunlar arama motorlarına giden çok güçlü sinyallerdir, üstelik bir web sitesi sahibinin bir diğer siteye link yönlendirmesinde bulunma elitizmine veya kalitesiz bir botun vasat taramalarına ihtiyaç duymazlar. Bu sinyaller gelecekte büyük ihtimalle çok önemli etkenler konumuna geleceklerdir.”

Daha detaylı bilgi almak için seo adresini ziyaret edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.