Snapchat 2021’in birinci çeyreğine ilişkin dataları açıkladı

0 68

Snapchat 2021 yılının birinci çeyreğine ilişkin istatistikleri açıkladı. Buna nazaran, 2011’de sırf iOS platformu için piyasaya sürülen uygulamada Android kullanıcıları birinci defa çoğunluğa geçti.

Pandemi devrinde (2020 yılı için) yüzde 46 büyüyerek günlük 265 milyon kullanıcıya ulaşan Snapchat; yükselişini 2021 yılında da sürdürmeye devam ediyor.

Android kullanıcıları birinci defa iOS kullanıcılarını geçti

Stanford Üniversitesi öğrencileri Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından 2011 yılında geliştirilen; fotoğraf ve görüntü iletileşme uygulaması olan Snapchat; günümüzde birçok toplumsal mecrada gördüğümüz “Story (Hikayeler)”i piyasaya süren birinci firma oldu. Pandemide de yükselişe geçen şirket 2021’in birinci çeyreğinde ise yüzde 22 artışla günlük 280 milyon faal kullanıcıya ulaştı.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel 2021 yılının birinci çeyreğine ilişkin istatistikler hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Android kullanıcılarının iOS kullanıcılarını geride bıraktığı anı ‘Android uygulamamızı yine inşa etmek için yaptığımız yatırımın uzun vadeli kıymetini yansıtan kritik bir dönüm noktası’ olarak nitelendiriyoruz. Bir hatırlatma olarak, Snapchat başlangıçta sırf iOS’ta piyasaya sürdük. Birinci Android uygulamasını ise 2012’de piyasaya sürdük. Grup daha sonra uygulamayı iOS muadili ile birebir düzeye getirmek için bir yıldan fazla vakit harcadı. Nihayet 2019’da bu uygulamanın son sürümünü yayınlayarak uygulamayı global kullanıcılar için daha fonksiyonel ve erişilebilir hale getirdik.”

Şirket, büyümesinin onu yurtdışındaki içeriğe yatırım yapmaya da teşvik ettiğini söylüyor. Spiegel, şirketin Mart ayında Hindistan’da başlattığı bir Snap Original gösterisinin yanı sıra, lisan dayanağını ve özellik yerelleştirmesini düzgünleştirme uğraşlarını vurguladı.

Snapchat, TikTok Duet’e rakip oluyor

Snapchat, kullanıcılarının kendi Snap’lerini kaydederek; anlık imajlara karşılık vermelerini sağlayan ve Remix adını verdiği yeni özelliğini test ediyor. TikTok Duet benzeri olan özellik, Snapchat kullanıcılarının arkadaşlarının tekrar düzenlemelerine de imkan tanıyacak.

Snapchat, yeni özelliğiyle kullanıcıların kıssalarını daha da yaratıcı hale getirmelerini sağlamayı hedefliyor. Şu anda beta testinden geçen özellik, alex139a isimli bir uygulama araştırmacısı tarafından Twitter’dan paylaşıldı. Buna nazaran kullanıcılar kıssa oluşturacak ve oluşturdukları kıssaların; ne kadar yaratıcı olduğunu görmek için arkadaşlarını etiketleyebilecek.

Snapchat tarafından paylaşılan istatistik bilgilerine ulaşmak için
Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.