Siri telefonunuzu sahtekarlardan koruyacak

0 56

iPhone kullanıcıları birinci kere Siri hizmetini açtığında, yapay zekaya sesinin nasıl olduğunu öğretmek için muhakkak cümleler söyler. Fakat Apple bu özelliği genişletmek için çalışmaya başladı. Çünkü şirket, makûs niyetli birtakım bireylerin Siri’yi ses taklidi ile kandırdığını keşfetti.

Patently Apple tarafından keşfedilen bir patente nazaran şirket, bir sahtekarın sesini görmezden gelmeyi öğrenecek bir Siri özelliği üzerinde çalışıyor.

Siri, Apple aygıtları için güvenliği arttırıyor

Apple’ın yeni patentine nazaran Siri yakında aldatıcı sesleri tespit etmek için telefonun ivmeölçer özelliğinden yararlanacak. Bu sayede kullanıcı “Hey Siri!” komutu verdiğinde yapay zeka, bu sesin aygıt sahibine ilişkin olup olmadığını tespit edecek. Onun sesini taklit eden bireyleriyse otomatik olarak algılayacak.

Akıllı telefonunuz kilitliyken Siri özellikleri otomatik olarak kısıtlanıyor. Bu yüzden aygıt kilit halinde olduğu sürece bir sahtekarın size bu yolla ziyan verme mümkünlüğü oldukça düşük. Ama kilitli değilken; veya mümkün öteki tehlikelere karşı yeniden de ek güvenlik tedbirleri almakta yarar var.

Apple bu patent için daha çok AirPod aygıtlarına odaklanmış durumda. Ancak beklenen yenilik kabul edildiği takdirde iPhone, iPad, HomePod küçük ve daha birçok aygıtta uygulayacak.

Öte yandan şirket ilerleyen periyotlarda bu patentten büsbütün vazgeçme yoluna da girebilir. Çünkü Apple’ın şimdiye kadar patentini alıp uygulamadığı çok sayıda özellik bulunuyor. Kelam konusu özelliğin hayata geçip geçmeyeceği ise ilerleyen vakitlerde aşikâr olacak.

Pekala ya siz Apple’ın bu güvenlik odaklı özelliğiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.