SEO’nun Geleceği

0 46

İlerleyen zamanlarda mobil aramalarla birlikte ses tanıma tabanlı aramaları içeren dilsel kullanıcı arayüzlerine olan talebin de artması olasıdır. Bu beklentilerin ne zaman karşılık bulacağını bilemesek de birçok insanın bu tür teknolojileri geliştirmek adına yatırımlarda bulunduğu bir gerçektir.

Aramalarda gelişim açısından çok yol kat edildi ve ilerlemeler de hızlı bir şekilde sürüyor. Bu değişimlere, rekabetçi ortama ve yeni teknolojilerin etkisine ayak uydurabilmeye çalışıldığında bir rekabet ortamı ve fırsatlar da doğmuş oluyor. Bu rekabet ortamında üst sıralarda kalmak için backlink oluşturma çalışmalarına ihtiyacınız vardır.

Aramalarda son on yılda hızlı bir gelişim gösterildi. Şubat 2009′ daki WSDM konferansında Google çalışanı Jeff Dean bu konuyla ilgili bazı ilginç istatistikler sundu:

  • Google’ın arama hacmi 1999′ dan beri 1,000 kat daha arttı.
  • Google 1999 da sahip olduğunun 1,000 katı fazla makineye sahip.
  • Gecikme süresi 1,000 milisaniyeden daha azken 200 milisaniyeden daha az hale geldi.
  • İndex güncelleme süresi 10,000 kat daha geliştirildi. 1999’da güncellemeler aylarca sürerken Google 2009 dan günümüze kadar gelen web sayfalarındaki değişiklikleri sadece birkaç dakika içinde belirleyip indexliyor.

Bunlar Google’ ın performans gücünde meydana gelen şaşırtıcı değişiklikler olmakla beraber arama alanında yaşanan değişikliklerin sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Web Crawler, InfoSeek ve Alta Vista gibi eski ticari arama motoru optimizasyonu ndan bazıları 1990′ ların ortalarında çıktı. O zamanlar web arama motorlarının ilgi ve sıralama algoritmaları genel olarak anahtar kelime analizi temeline dayanıyordu. Bu, ilgili sonuçların elde edilmesini sağlayan basit bir modeldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.