SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla Seo Swot Analizi Nedir?

0 58

SEO SWOT Analizi Nedir?

SEO SWOT analizi, SEO projesine başlarken web site ve işletme ile ilgili güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri değerlendirmemiz gerekir.

seo swot analizi

SEO Swot Analizini temelde iç faktörler ve dış faktörler olarak ikiye ayırabiliriz. İç faktörler bizden kaynaklanan, dış kaynaklarsa dış etkenlerden kaynaklanan durumları ifade eder. Böylece iç faktörler olarak, güçlü ve zayıf yönleri; dış faktörler olaraksa fırsatlar ve tehditleri gruplandırabiliriz.

Güçlü Yanlar Nelerdir?

Güçlü tarafları bulmak için bazı sorular şu şekildedir:

 1. İlk 20’de pozisyon kazanmış anahtar kelimelerimiz hangileri?
 2. Markalı ve markasız anahtar kelimelerden ne kadarı ilk 20 pozisyonda sıralanmış?
 3. Site hızımız rakiplerden iyi mi?
 4. Dönüşümü yüksek en iyi 10 sayfa hangileri?
 5. En çok trafik alan 10 açılış sayfası hangileri?
 6. Rakiplerden daha iyi ne sunuyoruz?
 7. En iyi backlink kaynaklarımız neler?

Güçlü Yanlar Nasıl Tespit Edilir?

İlk iki sayfada yani 0-20 pozisyonlarında sıralanan anahtar kelimelerimizi bulmak için Google Search Console Performans Raporlamasından faydalanabiliriz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Burada pozisyon filtresi ekleyerek 20’den küçük sıralaması yaparak ilk 20 pozisyonda yer alan anahtar kelimelerimizi bulabiliriz. İlk 20 pozisyonu kazanmış anahtar kelimelerle ilgili daha detaylı bilgi almak içinse Ahrefs Organik Anahtar Kelimeler aracını kullanabiliriz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?
Google Search Console yalnızca 1000 veri göstermektedir, eğer 1000’den fazla veriye sahipseniz bu kelimeleri bulmak için SEMrush veya Ahrefs gibi araçlardan faydalanmak gerekir.

Markalı ve markasız anahtar kelimeleri tespit etmek için Google Arama Konsolu Performans raporunda bu kez 2 filtre ekleyerek bu analizi gerçekleştirebiliriz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Filtrelere pozisyon ekleyip bunu “küçüktür = 20” ayarlayın ve daha sonra sorgu filtresi ekleyip buraya “içerir = markanızın adı” ve “içermez = markanızın adı” şeklinde kurallar tanımlayın.  Bu işlemleri Ahrefs ve SEMrush araçlarında da aynı şekilde yapabilirsiniz. Rakipler ile site hızını kıyaslayarak iyi olduğunuz ve zayıf olduğunuz yönleri de tespit edebilirsiniz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Bu karşılaştırmayı detaylı bir raporlama olarak almak için https://pagespeed.compare/ aracını kullanabilirsiniz.

Genel bir karşılaştırma değerlendirmesi için https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/  aracını kullanabilirsiniz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

En iyi dönüşüm sağlayan sayfalarımızı bulmak için Google Analytics aracından faydalanabiliriz. Bunun için “Davranış -> Site İçeriği -> Açılış Sayfaları” raporlarını kullanabilirsiniz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?
Burada işlem sayısı veya gelir olarak azalan sıralama yaparsanız daha doğru sonuç alabilirsiniz.En çok trafik alan 10 sayfayı bulmak için Google Analytics, Ahrefs En iyi sayfalar veya Google Search Console araçları ile en çok tıklama alan ilk 10 sayfayı tespit ederek bulabiliriz. Google Analytics için “Davranış -> Site İçeriği -> Açılış Sayfaları -> Organik Trafik Segmenti” ekleyerek bu rapora ulaşabiliriz.
SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Alternatif olarak “Edinme” raporlamasında organik arama kanallarını seçerek de ulaşabiliriz. Ahrefs ve SEMrush gibi araçlarda da tam doğru veriler olmasa da En iyi sayfalar raporlarından bu sayfalara ulaşabiliriz. En iyi backlink kazandığımız kaynaklar hangi siteler, hangi sayfalarımıza bağlantı kazanıyoruz ve anchor text olarak en çok hangi metinler kullanılıyor analizlerini gerçekleştirmemiz gerekir.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Buna göre rakip backlinklerini analiz ederken iyi olduğumuz ve eksik olduğumuz bağlantı kaynaklarını da daha iyi tespit edebiliriz. Bunun için Google Search Console veya Ahrefs, SEMrush, MOZ, Majestic gibi birçok farklı SEO aracından faydalanabiliriz. (Bakınız: SEO Araçları)Backlink ile ilgili kapsamlı rehbere ihtiyaç duyduğunuzda Backlink Nedir? içeriğini inceleyin.

Zayıf Yanlar Nelerdir?

Zayıf tarafları bulmak için bazı sorular şu şekildedir:

 1. Websitesinde iyileştirilmesi gereken teknik, backlink, içerik veya mobil uyumluluk gibi kriterler neler?
 2. Rakiplerin daha iyi olduğu noktalar neler?
 3. İlk 20 pozisyon dışında sıralanan anahtar kelimeler neler?
 4. Pozisyonu 20’den büyük olan anahtar kelimelerin ne kadar marka anahtar kelimesi?
 5. En az veya hiç trafik/dönüşüm almayan açılış sayfaları hangileri?
 6. SEO bütçemiz ne kadar?

Zayıf Yanlar Nasıl Tespit Edilir?

Backlink ve içerik tarafındaki zayıf yanlarımızı güçlü taraflarımızı tespit ederken yaptığımız çalışmaları tersine yaparak tespit edebiliriz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Teknik taraftaki eksiklerimizi ise website büyüklüğüne bağlı olarak Screaming Frog, OnCrawl veya DeepCrawl gibi araçlarla SEO denetimi yaparak keşfedebiliriz. Sıralama olarak üçüncü sayfa veya daha gerilerde pozisyonda bulunan anahtar kelimeleri yine Google Search Console performans raporunda “büyüktür > 20” filtresi kullanarak tespit edebiliriz.

SEO SWOT Analizi Nasıl Yapılır? 25 Soruyla SEO SWOT Analizi Nedir?

Aynı şekilde Ahrefs ve SEMrush gibi araçlarda da bunu yapabiliriz.

Ayrıca bu dosyaları dışa aktarıp analizi kolaylaştırmak adına Google Sheets veya Excel kullanabiliriz.

Pozisyonu 20’den daha geride marka aramalarını tespit etmek içinse yine filtrelere “içerir = marka adı” şeklinde kural tanımlanarak bu anahtar kelime ve sayfalar da tespit edilir.

Google Search Console aracını SEO çalışmaları için daha iyi kullanabilmek için hazırladığım Google Search Console rehberi yazısını incelemeyi unutmayın.

En az veya hiç trafik ve dönüşüm almayan sayfaları bulmak için “Google Analytics -> Davranış -> Açılış Sayfaları ve artan sıralamaya” göre bulabiliriz.

Fırsatlar Nelerdir?

Fırsatları bulabilmek için sorabileceğimiz bazı sorular:

 1. Kullanıcıların veya potansiyel müşterilerin neye ihtiyacı var?
 2. Kullanıcılar websitemize girdikten sonra ne yapmalarını istiyoruz?
 3. Kullanıcılar websiteme hangi sayfalardan gelip ne adımlar izliyorlar?
 4. Site mimarisi kullanıcıların websitede gezinmesi için elverişli mi?
 5. Rakiplerden farklı yeni ürün veya hizmetler sunabilir miyiz?
 6. Hangi zayıf yönlere daha fazla önem vermeliyiz?

Tehditler Nelerdir?

Tehditleri bulabilmek için sorabileceğimiz bazı sorular:

 1. Rakiplerin bizden iyi olduğu noktalar neler?
 2. Arama sonuçlarında yüksek sıralamalarda bulunan rakipler neler yapıyor?
 3. Pazara yeni rakipler ne sıklıklar giriyor? Büyüyen bir pazar mı?
 4. Websitemize rakip olabilecek fiziksel rakipler ve dijital rakipler arasındaki farklar neler?
 5. Sektörümüzde değişen veya yenilenen faktörler neler?
 6. Google algoritmaları ne yönde gelişiyor ve değişiyor? Buna ayak uydurabilecek miyiz?

SEO SWOT Analizi İle Plan Oluşturun

SEO SWOT analizi sonucunda karşınıza çıkan iyi ve kötü durumlar için plan oluşturun. Buradaki birçok sorun için birkaç gün veya haftadan ziyade 12 aylık hatta 18 aylık planlar oluşturmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Zayıf yönler, güçlü yönlere göre daha fazlaysa burada önceliklendirmeler yaparak SEO projesini başlatın. SEO SWOT analizine göre yaptığınız plan ve çalışmaların gelecekte nasıl performans göstereceğini ölçmek isterseniz SEO Forecasting analizi yapmanızı tavsiye ederim.

Bu sayede 12 ay sonra websitenizin geleceği durumu analiz edebilirsiniz. Zayıf yönlerin fazlaysa fırsatlar veya tehditler de sizi korkutmasın ve heyecanlandırmasın.  Zayıf yönleri çözüme kavuşturduğunuzda diğer konulara odaklanmak çok daha kolay olacak ve daha hızlı performanslar alabileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.