SEO Nedir? Neden Gereklidir?

0 133

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Web sitelerinin arama motorlarında daha düzgün performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO birebir vakitte Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) sözlerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha âlâ sıralamalar elde etmesi için daima geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı: Search Engine Optimization. İngilizce sözlerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO’nun kısa ve net olarak tarifini yapmak gerekirse, web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalardır.

SEO Neden Gereklidir?

SEO’nun emeli web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda söz bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini keyifli eder lakin burada asıl değerli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani SEO’yu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmalısınız.

SEO Nedir? Neden Gereklidir?

SEO Ne Demek? Öğrenmeye Hazır mısınız? O Zaman Başlayalım!

SEO, web sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli teknikler ve stratejiler içerir. Arama motorlarından gelen trafik, organik olarak da bilinmektedir. Ziyaretçiler, sunduğunuz şeyleri faal olarak aramakta ve daha sık dönüşüm yapma eğilimindedir.

Rakiplerinizden üstün olmak güçlü bir iş olabilir ama arama motoru optimizasyonunun başladığı yer aslında tam olarak da burasıdır. Google ve öbür arama motorlarının içeriğinizi okuması ve anlaması (web sitesini optimize etmek) için uğraş ederseniz, arama sonuç sayfalarında daha üst pozisyonlarda yer alabilirsiniz.

Web sitenizi öne çıkması için, nasıl optimize edileceğini öğrenmek için evvel arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Ben bu olayı daima bir oyuna benzetmişimdir. Bu oyunun kuralları var ve bu kuralları Google belirliyor. Bizler yani web sitesi sahipleri bu kuralları bilir ve oyunu kurallarına nazaran oynarsak başarısız olma ihtimalimiz çok düşük olur. Artık oyunu kurallarına nazaran oynamaya hazır mısınız?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP’deki sonuçları belirleyen bir çok faktör var, lakin en değerlileri ortasında alaka seviyesi, yetki ve şahsileştirme bulunuyor. Bu sinyalleri anlamanız ve sitenizi bunlara nazaran optimize etmeniz web sitenize yarar sağlayacaktır. Google ve öbür arama motorları kullanıcılarına sadece en alakalı ve ehil sonuçları sunmak istediği için bu faktörleri dikkate almak kural.

Google kaliteli bir arama motorudur. Bugünlere, kullanıcılarına kaliteli bir tecrübe yaşattığı için gelmiştir. Bu kaliteli tecrübesi hangi web sitesiyle yaşatırsa o web sitesini her vakit için ödüllendirir. Yani bizler Google’a kaliteli bir tecrübe yaşatma konusunda yardımcı olursak bunun mükafatı kısa müddette alırız. Bu nedir? Kaliteli içerik üretmek, web sitemizi kurallara nazaran optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmak.

Ayrıyeten, birtakım durumlarda şahsileştirme de sonuncu sonuca tesir edebilmektedir. Ferdileştirme için örnek vermek gerekecekse: pozisyon bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu aygıt yahut toplumsal kontaklar olabilir.

Arama motorları bilhassa de Google, her yıl onlarca algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Gaye araştırma yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçlar sağlayabilmektir.

Yukarıda da bahsetmiştim: Daha kaliteli bir tecrübe yaşatmak için her türlü güzelleştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Birtakım değişiklikler büyüktür ve çok sayıda siteyi etkilemektedir. Kimileri ise küçüktür ve sonuç sayfasında yer alan konumlarınızda rastgele bir değişikliği neredeyse anlayamazsınız.

Geçen yıl birkaç değerli Google yenileştirmesi yapıldı. Bu güncellemelere MOZ ve gibisi web sitelerinden ulaşabilirsiniz. En kısa müddet de algoritmalarla alakalı ayrıntılı bir içerik paylaşacağım. Unutmamamız gereken bir şey var: arama motorları her vakit aradığınız bilgilere en uygun irtibatları vermek için çalışırlar.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

SEO Nedir Neden Gereklidir

Anahtar sözler, SEO stratejiniz için olmazsa olmazdır. Bu yüzden, analitik bir yaklaşım kullanmalısınız. Öncelikle, potansiyel ziyaretçinizi düşünün. Ne çeşit bir arama yapıyor, ne istiyor? Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok spesifik sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğimize karar vermemiz gerekmektedir.

Akılda tutulması gereken 3 değerli şey var: Sıklık, Rekabet ve Alaka.

Anahtar söz araştırma süreci, AKH, (Anahtar Söz Hacimi), frekans (insanların bir şeyler aradığı sıklık) ile rekabet ortasındaki bağlantıdır (piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu). AKH, anahtar sözler ortasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla maksatlı trafik çekmek için hangisinin daha fazla katkı sağlayacağını bulmak konusunda yardımcı olur.

AKH araştırması yaparken yaparken çoğumuz hedefleyeceği anahtar kelimeyi aramaz. Gaye hazırladığımız içerikleri tanımlayan değerli anahtar sözlere yer vermektir. Bu bizlere arama motorlarında daha görünür kılacak, hedeflenen anahtar sözümüze daha çok katkı sağlayacaktır.

Şimdi Uygulamalı Örneğimizi İnceleyelim:

Bir cep telefonu satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım;

Örnek 1:  Kullanıcı “iphone” araması yapıyor.

Bu kelime de arama sonuç sayfalarında iyi bir konumda yer almak isteyebilirsiniz. Bu gerçekten çok aranan aynı zamanda da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelimedir. Ayrıca, potansiyel kullanıcınınızın yeni bir telefon satın almak istemediğini, sadece bazı bilgilere ulaşmak ve resimleri incelemek için arama yaptığını dikkate alacak olursak, burada sizin sayfalarınızın bununla pek alakalı olmadığını zaten bu aramanın da bir dönüşüme uğramayacağını tespit etmiş oluruz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “İphone 12 Pro 128GB Siyah” araması yapıyor.

Şimdi, bu uzun kuyruklu ve “iphone” gibi sık sık aranan bir anahtar kelime değil. Ancak bu arama sizin sitenizle son derece alakalı ve rekabet oranı yüksek olmaya ayrıca dönüşümle sonuçlanması çok yüksek ihtimalli bir kelime. Bu kelime de, muhtemelen daha kısa süre de daha iyi konumlar da yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden biridir. Her şey dönüşümler veya gelen trafikle ne yapmak istediğinizle ilgilidir. Daha çok trafik mi yoksa daha çok dönüşüm getirecek trafik mi? Dönüşüm optimizasyonu çok daha farklı bir konudur. Bunu ilerleyen zamanlar da ele alacağım ve bununla alakalı bir içerik yayınlayacağım.

İç Optimizasyon Nedir?

İsminden da anlaşılacağı üzere, iç optimizasyon, web sitesinde yapılan değişikliklerle ilgili olan optimizasyon tipidir. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek değerlidir. SERP’de bir başlık, bir açıklama ve bir web sitesi URL’si vardır ve web sitenizi optimize etmeye başladığınızda bunlar birinci güzelleştirmeniz gereken alanlardır.

Web sitenizdeki her sayfa için eşsiz, açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmelisiniz. Ayrıyeten net ve sezgisel bir URL yapısına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her tarafı ele alamayacağım lakin aşağıda birtakım yüksek öncelik faktörleri sıralama gereksinimi duydum:

  • Web sitenizin bulunduğu sektörle alakalı taze, harika içerikler sağlamalısınız.
  • Her sayfa için benzersiz başlık ve açıklama etiketi kullanmalısınız.
  • Hedeflenen çapa metni ile iç bağlantı kurabilirsiniz fakat burada aşırıya kaçmayınız.
  • Başlık etiketlerini (H1-H6) uygun şekilde kullandığınızdan emin olunuz.
  • Görsel optimizasyonu, görsel URL kullanımı ve ALT etiket kullanımlarına özen gösteriniz.
  • Mobil dostu bir web sitenizin olup olmadığına emin olunuz.
  • Web sitenizin hızlı açılmasına odaklanmalısınız.

Bazı tasarım, teknik ve kalite ipuçlarını da kontrol edebilirsiniz. Bütün bunlar sıralamanızı iyileştirmenize ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir.

SEO Performansımı Nasıl Ölçebilirim?

Sitenizin SEO açısından nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek için Google Analytics’ten çekebileceğiniz bir çok farklı bilgi bulunmaktadır. SEO çalışmalarınızın performansını ölçtüğünüzde, yanlışsız istikamette gidip gideceğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek metrikler aşağıdaki üzeredir:

Kanal Gruplaması – Organik trafiğiniz fiyatlı arama, yönlendirme trafiği, toplumsal medya yahut e-posta pazarlaması üzere öbür kanallarla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor?
Ortalama Pozisyon – SERP’de makul bir sorguya karşılık web sitenizin ortalama sıralaması nedir?
Tıklama Oranı – Web siteniz SERP’de muhakkak bir sorguda almış olduğu gösterim ve ilgili sorgunun almış olduğu TO’su (tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesi) nedir?
Dönüşümler – Başka kanallara kıyasla kaç tane dönüşüm var? Dönüşüm oranı nedir?
Davranış – Organik ziyaretçilerin çabucak çıkma oranı nedir? Ziyaret başına sayfa gezine oranı ve sitede ortalama bulunma müddeti nedir?

SEO ile İşimi Nasıl Geliştirebilirim?

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM), yatırım getirisi (ROI) açısından optimizasyona bedel yüksek performanslı anahtar sözleri bulmanıza yardımcı olabilir. Organik trafiğinizin artış göstermesini beklemek yerine, bir AdWords kampanyası başlatabilirsiniz. Bu sayede kullanmış olduğunuz anahtar sözler ortasında büyük potansiyele sahip sözleri tespit edebilirsiniz.

Google ADS sayesinde dönüşüm getiren sözleri de tespit edip bu sözlere odaklanabilirsiniz. Vakit kaybetmeden hem trafiğinizi hem de organik trafik aracılığıyla gelen ziyaretçiler üzerinden gelirinizi artırabilirsiniz. Lakin, hedeflediğiniz anahtar sözcüklerini bulup SEO çalışmalarına başlayıp muhakkak bu sözler de Adwords bütçesini kısmayınız ve bu sözleri hedeflemeyi bırakmayınız. Bu iki kanalı birlikte kullanmak çok daha uygun olacaktır.

İyi SEO, kalite puanını artırır ve Google ADS kampanyalarına yardımcı olur. Bu durum, tıklama başına ve kampanyanın genel maliyetlerini düşürecek tıpkı vakitte da muvaffakiyet bahtınızı artıracaktır.

Sonuç

SEO ‘uygula ve bırak’ çeşidi iş değildir. Ziyaretçilerinize tertipli olarak taze, eşsiz bir içerik sağlamanız gerekir. Sonuçları etkileyebilecek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler daima değişmektedir.

Siz bedelli ziyaretçilerime arama motoru optimizasyonu (SEO) süreciyle alakalı değerli bir bilgi aktarmak istiyorum. İçeriğimin en başında da belirtmiştim fakat tekrar belirtmekte yarar var: Bu bir oyun. Bu oyunun kuralları var ve kuralları Google arama motoru belirliyor. Oyunu kuralına nazaran oynarsanız ödüllendirilirsiniz. Bu ödüllendirme uzun vadeli olur. Ayrıyeten SEO’da kısa müddette sonuç beklemek en büyük yanlışlardan birisidir. Sabırlı olun ve çalışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.