Dijital Pazarlama yatırımlarınıza yön verirken aklınıza takılan en ciddi sorulardan bir tanesi belki “hangi mecraya, ne kadar bütçe ayırmalıyım?”

Bu blog yazımızda, SEO için ne kadar para harcamalısınız tadında bir derleme sunmak istiyoruz. SEO Maliyeti Nedir ? başlığını atarak çarpıcı bir giriş yapmak istedik.

Dijital kanalların en meşhur sorularından bir tanesi “SEO Fiyatlandırması”, “SEO Maliyeti” ya da “SEO kaç paraya yapıyorsunuz” gibi komik sorular.

seo-farkMaalesef SEO bir e-posta kampanyası yapmak kadar kolay bir işlem değil. Bu sebepten standart maliyetler hiçbir zaman olmuyor. Bir E-Posta Pazarlama şirketiyseniz ve 1000 kişilik bir e-posta gönderimi maliyetiniz varsa, doğal olarak 1 milyon kişiye mail attıracak müşterinize hemen fiyat çıkartabilirsiniz. Fakat SEO bu kadar kolay değil. Birçok dijital pazarlama faaliyeti organik trafiği doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkileyeceği için raporlaması dahi diğer mecralara göre çok daha karmaşık ve zordur. Kısacası bu bile başlı başına bir iştir.

SEO maliyeti doğrudan potansiyel anahtar kelime zorluğu ve harcanacak mesaiye göre farklılık gösterir. SEM tarafından birkaç tüyo ile açıklamak gerekirse, çok pahalı bir anahtar kelime için, AdWords’te tıklama başına 25 TL olabilecek ulusal sıralamanın yerel olarak yönlendirilmiş bir anahtar kelimenin sıralamasından daha fazla maliyeti olacaktır.

Ne demek istiyorum…

“E-Kitap” kelimesi ile

“Kişisel Gelişim E-Kitap” kelimesi arasında bulunan fark gibi…

ya da

“Beyaz Eşya” kelimesi ile

“Beylikdüzü Beyaz Eşya” kelimesi gibi…

Tabi yerel seo çalışmaları da kendi içinde ayrılır. Yerel tarafta bile başlı başına major bir kelime ile rekabet anlamında kapışabilecek anahtar kelimeler olabilir. Popülerliğe bağlı olarak ile, ilçeye, statüye göre birçok yerel SEO faktörü mevcuttur. Kadıköy hazır ofis ile Beylikdüzü hazır ofis rekabeti aynı değildir. Doğal olarak fiyatlandırması da aynı olmayacaktır.

Bütün bu benzersiz durumlar SEO fiyatlamasını etkiler. Bu arada karıştırılmaması gereken bir durum SEO Paketi satanlardan aldığınız standart fiyatta bulunan SEO paketleridir. Bunlar standart fiyatlardan oluşur, adı üzerinde pakettir. Paket halinde her siteye aynı işlemler uygulanır ve satılır. Rekabet, geçmiş vb gibi hiçbir mikro format göz önünde bulundurulmaz.

SEO çalışmalarına harcayacağınız parayı, size geri dönüş ( ROI ) hesaplamasını çok iyi yaparak belirlemelisiniz. Bu yazının asıl amacı da bu bilinci edindirmek.

SEO Fiyatı: Maliyetleri Ne Belirler?

SEO fiyatlandırması yaparken aşağıdaki değişkenleri dikkate almak zorundasınız:
  • Durum: Şu an neredesin?
  • Hedef: Nerede olmak istiyorsun?
  • Zaman: Ne kadar hızlı hedefine ulaşmak istiyorsun?

Yalnızca bu üç unsura bakarak herhangi bir ajans (biz dahil), işletmenizin SEO harcamasının ne kadar olacağını hesaplayabilir.

Örneklerle gidelim…

  • Potansiyel SEO müşterimizin, yerel işletme sitesi şu an ana hedef anahtar kelimenin (ve varyasyonlarının) 15. sırasında yer alıyor.
  • Birinci sayfadaki rakipler daha fazla bağlantıya ve daha yüksek otorite ölçümlerine sahipler. (Doğal olarak.)
  • Rakipler yerel SEO’ya daha fazla yatırım yapmış durumda ( Business Page Otoritesi, Yerel Dizinler vb…)

Bu bilgilerle bazı metrikler belirleyebiliriz:

  • Abartmadan, rakiplerimizi detaylı inceleyerek alınabilecek en iyi backlinkleri edinmek.
  • Yerel SEO Stratejisi geliştirip, rakiplerimizden daha iyi bir yerel SEO çalışması yapmak.
  • Bütün bunları başarmak için düzgün bir roadmap.

SEO fiyatlamasını belirlemek için müşterinin şuan içinde bulunduğu durum ve pazardaki rakiplerinin durumuna göre bir zaman çizelgesi, harcanacak mesai ve harcanacak para konuları bir araya koyarak, şirket politikaları gereği (ya da freelance) bir fiyat belirleyebilirsiniz.

NOT :  Aslında fiyatlama metriğimize ekleyebileceğimiz çok sayıda değişken vardır ve rakiplerimizin ne yaptığını her zaman bilemiyoruz, ancak gerekli çalışma seviyesini aşağı yukarı hesapladıktan sonra net bir maliyet konuşulabilir.

Ve maliyetlerimizi belirlerken atlamamız gereken bir diğer durum, yaptık bitti anlamında işlere bakılmamasıdır. Belirli hedeflere ulaştıktan sonra hedefte bayrak sallayan siz olmalısınız. SEO rekabeti çok hareketlidir. Yeni rakipler, yeni bloggerlar, herkes sıralama yarışının içinde bulunuyor. Biz hedefimize ulaştıktan sonra o hedefte kalmak en az o hedefe ulaşmak kadar önemlidir. Ve SEO ciddi anlamda sabır işidir. Bir projeye başladığınızda belki ilk 3 ay hiç kıpırdama dahi göremeyebilirsiniz. ( bkz: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6289072593744072704 )

Yüksek Kaliteli SEO vs Ucuz SEO

Bu bizi burada diğer anahtar değişkene götürüyor: KALİTE. Küçük bir hikaye, SEO endüstrisinde halen bol olan niteliksel sorunlardan bir tanesi. 100 TL’ye SEO yapacağını iddia edenler ve 60.000 USD x AY fiyata SEO danısmanlığı verenler. SEO sektörünün asıl sorunu olan bu mantıksız fiyatlama ve hadsizlik konusu aslında.

Bu hafta, yerel performans reklamlarını yönettiğimiz müşterimiz bizi çağırdı ve yerel bir SEO firmasından aldığı bir satış çağrısını detaylandırdı. Bu firma ya da firmacık onlara SEO hizmeti satmaya çalışıyordu ve geri bağlantı kurmak için kullanacakları süreci ayrıntılandırdı. Müşteriye anlattıkları tam olarak süresi dolmuş – alakalı domainleri bulmak canlandırmak ve backlink kaynağı olarak kullanma işlemi. Anlatılan tam olarak buymuş. Aslında Paravan Blog Networku diyebiliriz. Bu arada siteleri de SEO ajansı barındırıyormuş. Yani onlarla çalışmayı bıraktıkları andan itibaren backlinklerin hepsi düşecek anlamında bir risk taşıyor. Müşteri paravanlar için briefleri siz verin ben alayım siz kurun mantığını kabul ettirememiş.

Bir şekilde müşteriyi ikna edip SEO hizmetini sattılar, aynı gün içerisinde 20 tane paravan site açarak anında backlink vermeye başladılar. Siz buna ister backlink havuzu, ister PBN, ister spam backlink calisması diyin. Bilinçli bir SEO uzmanı ya da Ajansının belki Anti-SEO saldırısı için kullanacağı bir yöntemi kullandılar. Sonuçlar şaşırtıcı şekilde iyi geldi. Fakat tehlike çanlarının çaldığının farkında değildiler. Bu arada bu hizmeti sitelerin maliyetleri hariç 250 TL x Ay gibi bir rakama yapmışlar. Ciddi ciddi 250 TL ile nasıl bir pazarlama kampanyası yürütülebilir aklımız almıyor.