SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

0 30

SEO Forecasting Nedir?

SEO Forecasting, SEO çalışmalarının gelecekteki performanslarını analiz etmemizi sağlamakta olan çalışmadır. SEO çalışmalarının gidişatını ölçebilmek web sitesinin ve rakiplerinin organik trafiğinin ne yönde ilerlediğini tahmin etmemizi sağlar. SEO tahminleri oluşturmak bizlere, hangi çalışmaların devam edeceğini ve hangi noktalara daha fazla kaynak ayırmamız gerektiğini de gösterir.

SEO çalışmalarının gidişatını öğrenmek web site amaçlarını daha yerinde belirlemenize yardımcı olur. Rakip web siteler ve sizin web sitenizin arasındaki ileri hedefleri görmenizi sağlar. Bunun sayesinde pazar payınızı ne kadar artırabileceğinizi ve pazardaki rekabeti ne sürede kazanabileceğinizi görmenizi sağlar.

SEO Forecasting için Hangi Veriler Kullanılır?

SEO tahminleri oluşturmak için Google Analytics organik trafik ve Search Console verilerini kullanmak en iyi yöntemdir.  Ancak rakipler için bu verileri kullanamayacağımız için SEMrush veya Ahrefs gibi araçların verilerini kullanmak daha etkili bir analiz yapmamızı sağlar. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, sezonsal veya mevsimsellikten kaynaklanan organik trafik artışlarını belirlememiz gerekir. SEO projesinin geleceğini tahmin etmeden önce SEO çalışmasına başlarken yapmanız gereken SEO SWOT analizi de önemlidir.

Bununla ilgili yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

SEO Forecasting Analizi Nasıl Yapılır?

Ahrefs ürün danışmanlarından Patrick Stox’un hazırlamış olduğu ve tamamen ücretsiz kullanabileceğimiz bir script kullanacağız. Ahrefs aracına gidin ve genel bakış panelindeki organik trafik grafiğini “her zaman” olarak seçip “csv olarak dışarı aktar” seçeneğini seçin. Bu dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.

seo forecasting

Ahrefs Site Trafiği Tahmin scriptini açın ve bu dosyayı kendi drive dosyanıza kopyalayın. Bu kopyaladığımız scriptleri tek tek veya “Çalışma Zamanı -> Tümünü Çalıştır” diyerek aktifleştiriyoruz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Ahrefs organik trafik grafiğini indirdiğimiz CSV dosyasını buraya yüklüyoruz.  Bu bölümde verilerin yüklendiğini ve dosyanızı görebilirsiniz, böylece doğru dosyayı yüklediğinizden emin olabilirsiniz. Sayfanın sonuna doğru geldiğinizde SEO tahmin grafiğini görebilirsiniz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Grafiği anlamlandırırken 3 aylık periyotlarla 1 senelik bir tahmin grafiği oluşturduğumuzu bilmemiz gerekir.  Buradaki mavi çizgi her şeyin stabil olduğu durumlarda oluşan gidişattır, ancak mavi ile boyanmış alan ise bize aralık gösteriyor.  Değişebilecek faktörlere göre bu grafiğin %80 oranında doğru analiz gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Rakip Sitelerin SEO Forecasting Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip siteler ve kendi sitemiz ile karşılaştırma yapmak istediğimizde, aynı şekilde bu sefer rakip sitenin verilerini Ahrefs Organik Trafik raporundan CSV olarak dışarı aktarıyoruz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Bu analiz için Patrick’in oluşturduğu 2 site trafik tahmini scriptini kullanabiliriz.  Ancak siz hepsini ayrı ayrı oluşturup, daha sonra bunları kendiniz de analiz edebilirsiniz.  Bu scriptin de bir kopyasını Drive dosyamıza kaydedip bu komut dosyalarını çalıştırıyoruz. Komutları çalıştırdıktan sonra hem rakip site verilerini hem kendi site trafik verilerimizi yüklüyoruz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Son olarak tahmin grafiğimizde hem rakip sitenin gidişatını hem kendi sitemizin gidişatını beraber görebiliyoruz.

Google Sheets İle SEO Forecasting Nasıl Yapılır?

Ahrefs veya SEMrush gibi araçları kullanmak istemeyenler için Google Sheets ile SEO gidişatını ölçebilirsiniz.  Bunun için de Tom Capper’in hazırladığı SEO Forecast Google Sheets şablonunu kullanabiliriz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Google Sheets dosyasına Google Analytics üzerinden alabileceğiniz organik trafik verilerini kopyalayın. Burada Google Analytics’ten aldığınız verilerin başlangıç tarihini doğru girdiğinizden emin olun. Tahmin grafiğinde aylık organik trafik verilerini girmeniz gerekiyor. Ayrıca burada konfigüre ederek dönüşüm, tıklama veya trafik olarak farklı tahminleri de analiz edebilirsiniz. Son olarak çıktılar sekmesine geçerek SEO tahmin grafiğini görebilirsiniz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Buradaki alt ve üst limitler %95 güven aralığı olarak belirlenmiştir. Güven aralığına kısaca, hiçbir şey değişmediyse beklentimizden bu kadar uzaklıkta bir grafik elde etme şansımız %5tir diyebiliriz. Bu Google Sheets analizini geliştirmek için çeşitli değişkenler de ekleyebilirsiniz. Örneğin uzaktan çalışma dönemine geçilen bu dönemlerde bir sütun için karantina filtresi ekleyerek o dönemlerdeki değişkenleri bu tahmine dahil edebilirsiniz.

SEO Forecasting: SEO Çalışmasının Gelecek Performansı Nasıl Analiz Edilir?

Bu alanda reklam yayınlamış olduğunuz dönemleri bir sütunda belirtebilirsiniz örneğin 2020 Ocak ayında reklam yayınladıysanız bunu “1” olarak işaretleyin ve diğer ayları “0” olarak belirtin.

Sonuç

SEO bu bölümünde sizlere SEO Forecasting analizi nasıl yapılır konusundan detaylıca bahsettim. SEO Forecasting analizi, bugün yaptığınız çalışmaların gelecekte size neler kazandırabileceğini görmenize yarar. Bu sayede bugünkü çalışmalarınızın hedeflediğiniz noktaya gelirken sizlere ne kadar yardımcı olduğunu görebilirsiniz. SEO rakip analizi çalışmasında forecasting analizi ile etkili bir SEO planı hazırlayabilirsiniz.

Tahminlerde her zaman bir miktar belirsizlik olacaktır çünkü değişiklikler ve güncellemeler sürekli olarak gerçekleşmektedir. Siz veya rakipleriniz web sitesi değişiklikleri yapabilir, genel stratejiyi değiştirebilir veya ek yatırımlar yapabilirsiniz. Bunlar da SEO tahminlerini etkileyecek faktörlerdir. Ancak genel bir tahmin grafiği oluşturmak için SEO Forecasting analizlerini yapmak her zaman iyi bir öngörü oluşturmaya yarayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.