SEO Çeşitleri Nelerdir?

0 66

SEO Çeşitleri (Yerel – Uluslararası)

SEO web sitelerinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. Aslında kimi ortak SEO çalışmaları dışında sitesinin gaye kitlesi, dalı, maksat bölgesi ve site içeriğine bağlı olarak farklı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Arama motorlarının, kullanılan aygıtların, kullanıcı davranışlarının daima gelişmesi sonucu dijital pazarlama ve daha sonrada SEO çalışmalarının da çeşitlenmesine sebep oldu. Klasik SEO çalışmaları hala işin temelini oluştursa da verimliliğin artması için planlamanın maksat bölge, amaç kitle ve dala nazaran yapılarak farklı SEO çeşitleri oluşmuştur.

Kullanıcı Tercihlerinin Değişimi

Ayrıyeten taşınabilir aygıtlar ve arama motorlarının akıllanması ile kullanıcı tercihlerinin vakit içinde değişikliğe uğraması aşağıdaki sonuçları ortaya çıkardı.

 • Mobil arama oranları yükseldi.
 • Asistan uygulamalarının (Siri, Google Asistan vb. gibi) kullanım oranlarının yükseldi.
 • Sesli arama oranları çok hızlı yükseldi ki aslında bu biraz da kuşak farkından kaynaklanıyor. Çocuklar ve Youtube bu konuda öncü
 • Video içerik aramasının her geçen gün artarak devam ediyor olması.
 • Arama motorlarının sunduğu harita hizmetlerinin kullanım oranlarının anlık trafik yoğunluğu gibi artılarından dolayı sürekli yükselmesi.
 • Kullanıcı davranışları değişmesi. (Dipnot: Aslında yeniden pazarlama çalışmaları gibi pazarlama teknikleri ile kullanıcıları değiştiren ve yönlendiren yine sistemin kendisi fakat kullanıcılar bunun farkına varmıyor.)

İşte bu türlü bir internet devrinde klasik SEO çalışmalarından randıman almak eskiye nazaran çok daha sıkıntı. Bu sebeple SEO çalışmaları yalnızca trafik için değil, gayeye yönelik olmak zorundadır.

SEO Çeşitleri ve Kullanılan Teknikler

Yukarıdaki açıklamaların sonucunda SEO çeşitleri;

 • Yerel (Local) SEO
 • Genel SEO
 • Uluslararası (International) SEO
 • Mobil SEO

olarak çeşitlendirilebilir. Ayrıca SEO çalışmaları aşağıdaki 3 teknik kullanılarak yapılmaktadır.

 • Beyaz Şapka SEO (White Sınır SEO)
 • Siyah Şapka SEO (Black Çizgi SEO)
 • Gri Şapka SEO (Grey Çizgi SEO)

Konuyu örneklerle anlatmak daha kolay olacak sanırım. Şöyle ki;

Yerel (Local) SEO

İstanbul Bahçelievler ilçesinde mahallî bir anahtarcının web sitesi için yapılacak SEO çalışmasında asıl amaç Bahçelievler ve tahminen etraf ilçeler olmalıdır. Daha fazla bölgeye erişmek için yapılacak SEO çalışmasına gerek yoktur. Zira bırakın öbür ili, komşu ilçelerden bile gelen müşteri olmayacaktır. Öteki ilçede oturan bir kullanıcı bu anahtarcının yakınlarında olursa tahminen ona erişip hizmet alacaktır.

Sadece muhakkak bir kent yahut ilçe için yapılan süreçleri kapsayan SEO çalışmalarına lokal SEO denir.

Genel SEO

Yukardaki anahtarcı farklı modellerde anahtar ekipleri satıyor ve sitesinden bu eserlerinin tanıtımı hatta online satışını yapıyorsa bu durumda yapılması gereken SEO çalışması ülke çapında olmalıdır.

Tüm Türkiye’den ziyaretçileri çekebilmek için yapılan çalışmalara genel SEO çalışmaları olarak isimlendirilebilir. Genel SEO, mahallî SEO çalışmalarını da içinde barındırır.

Uluslararası SEO

Ve diyelim ki bu anahtarcının anahtar ürettiği bir fabrikası var. Ürettiği eserlerini dünyaya tanıtıp farklı ülke pazarlarına girip ihracat yapmayı planlıyorsa? İşte bu durumda maksat ülkeler dikkate alınarak o ülkelere nazaran çalışma yapılmalıdır. Çalışılacak ülkeler için genel kültürde dahil yeterli bir ön hazırlık yapılmalıdır.

Örneğin Bahçe Şemsiyesi’nin İngilizce karşılığı Garden Umbrella’dır. Ama birtakım ülkeler Bahçe Şemsiyesi’ne “Patio Umbrella”, kimileri “Outdoor Umbrella”, öteki bir küme ülke ise “Garden Umbrella” demektedir. Öbür yandan birtakım ülkelerde kırmızı renk yasaktır, kimi ülkelerde aşikâr sayılar uğursuz olarak anılmaktadır. Bu sebeple çalışma yapılacak ülke için ön çalışma gereklidir.

Tüm dünyayı, belirli bir bölgeyi (Örn. Ortadoğu, Avrupa gibi) yahut birden fazla ülkeyi kapsayan SEO çalışmalarına memleketler arası SEO denir. Milletlerarası SEO çalışmaları mahallî ve genel SEO çalışmalarını da kapsamaktadır.

SEOLOG olarak dünyanın önde gelen SEO firmalarından biri olan SEMALT’ın Türkiye Franchise Ortağıyız. Memleketler arası SEO çalışmalarımızda çalışma yapılacak bölgeye bağlı olarak partnerimiz ile ortak planlama ve stratejiler gerçekleştirerek ilerlemekteyiz. Memleketler arası SEO çalışmalarından firmamızdan çekinmeden fiyat alabilirsiniz.

SEO Modelleri

İşte bu yukarıdaki örnekten yola çıkarsak aslında gerçek hayatta da 3 farklı SEO çeşidi oluşmuştur.

 • Yerel SEO (Local SEO)
 • Klasik SEO (Global SEO)
 • Uluslararası SEO (International SEO)

Üstteki bu modellerin temelinde olması gereken birtakım ortak çalışmalar vardır. Bunlar dışında kalan tüm çalışmalar ve içerikler maksat kitle, pazar yapısına nazaran değişmektedir. İlerleyen bahislerde SEO modellerine ayrıntılı olarak bakacağız.

Sektörel SEO

Üstteki amaç bölge dışında dallara nazaran yapılması gereken SEO çalışmaları da farklılık göstermektedir/göstermelidir. Bir blog sayfasına yapılanlar ile e-ticaret sitesine yapılması gereken çalışma tıpkı olamaz. Bu sebepledir ki bir çok SEO firması sitesinde hizmetlerimiz kısmında E-Ticaret SEO Hizmeti yahut Emlak Firması Seo Hizmeti üzere başlıklar açmıştır.

Yine birebir biçimde taşınabilir SEO dediğimiz aygıta yönelik yapılan SEO çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıyeten SEO çeşitleri olarak aşağıdakilerde bulunmaktadır.

Bireysel SEO

Kişisel olarak yürütülen SEO çalışmaları genel olarak profesyoneller tarafından yapılmaz. Bu nedenle SEO konusunda sorun yaşadığınız vakit takviye alamayabilirsiniz. Karşılıklı, teğe bir itimada dayalı olarak yürütülen bu çalışmalara fatura kesilmez.

Kurumsal SEO

Türkiye’de ferdî SEO çalışmaları yavaş yavaş yerini kurumsal firmalara bırakmıştır. Kurumsal firmalar günün her saati müşterilerine gerekli dayanağı vererek aradıkları kaliteli SEO uygulamalarından yararlanmalarına yardımcı olur. Türkiye’de kurumsal çalışma sürdüren bir çok firma bulunuyor. SEOLOG Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı olarak milletlerarası partneri olan Türkiye’nin sayılı kurumsal SEO firmalarından bir tanesiyiz.

Siyah SEO – Gri SEO – Anti SEO

Tavsiye edilmeyen hem etik hem de arama motoru kuralların dışında kalan SEO çeşitleri de bulunur. Bunlar siyah (Black Hat) SEO, gri SEO ve Anti SEO’dur. En ağır Google cezalarının verildiği etik olmayan Siyah Şapka SEO asla tavsiye etmediğim ve işini hakkıyla yapan SEO uzmanlarının bulaşmadığı bir yoldur.

Arama motorlarının yapılan süreç konusunda tam manasıyla bir açıklama getirmediği, etik olup olmadığı konusunda SEO uzmanları ortasında tartışmaların yaşandığı SEO çeşitlerine ise Gri Şapka SEO (Grey Çizgi SEO) denilmektedir.

Yukarıdaki bu 2 SEO tekniği kendi web sitesini süratli bir halde Google’da 1. sıraya çıkarmak isteyen bireylerin uyguladığı tekniklerdir. Bunun dışında rakip sitelerin muvaffakiyetini düşürebilmek için uygulanan yani rakip sitenin SEO muvaffakiyetini azaltmak, arama motorlarında sıra kaybetmesini sağlamak için yapılan Anti SEO yahut öbür ismiyle negatif SEO süreçleri vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.