Rusya’dan Apple’a 12 Milyon Dolarlık Büyük Ceza

0 55

Kasım 2019’da Kaspersky Lab’in, Apple tarafından Kaspersky Safe Kids sürümlerinin haksız yere reddedildiğini belirterek yaptığı şikayet üzerine açılan dava sonunda tamamlandı. Rusya Federal Tekelciliği Tedbire Ajansı (FAS) bu hususta Apple’ın uygulama dağıtım pazarında rekabeti kısıtladığını kabul ederek, dış geliştiricilerin uygulamalarını reddetme hakkı veren kararlarını şirket evraklarından çıkarma mecburiliği getirmişti.

FAS bu hususta sahiden kararlı davranarak Kaspersky Lab’in şikayetini yerinde buldu ve Apple’ı 12 milyon dolar ödeme yapmaya mahkum etti. Olağan kaidelerde Apple’ın Kasım 2021’e kadar bu parayı ödemesi gerekiyor.

Apple, iOS işletim sistemindeki taşınabilir uygulama pazarını berbata kullanıyor

Rusya Federal Tekelciliği Tedbire Ajansı’na nazaran Apple, taşınabilir pazardaki pozisyonunu berbata kullanıyor. iOS işletim sistemindeki taşınabilir uygulamada bulunan inhisarı kendi çıkarları ve keyfi değerlendirmelere tabi tutuyor. Apple’ın Epic Games’le yaşadığı dava süreci de Rusya’da yaşanan dava da örnek gösterildi.

Amerikan teknoloji devi Apple’ın keyfi uygulamalarından kaynaklı olduğu öne sürülen birçok dava hala sonuçlanmayı bekliyor. Geçtiğimiz temmuz ayının sonunda Apple CEO’su Tim Cook, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi antitröst (tekelleşme karşıtı) panelinde savunma yapmak zorunda kalmıştı. Rusya’nın antitröst kanunlarına nazaran hata sayılan bu durum nedeniyle Apple temziye gitmeye karar verdi. Şu anda temyiz kademesindeki davadan ötürü kasım ayına kadar 12 milyon dolar ödemesi gereken Apple’ın bu ödemeyi ertelediği belirtiliyor.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.