RTX 3080 Ti, sanal madencilerin yüzünü güldürecek

0 12

Her geçen gün popülerliğini artıran kripto paralar, yeni dalların de önünü açıyor. Bunların en başında ise dijital madencilik geliyor. Yeni kuşak ekran kartları ve kripto paraların yükselmesiyle birlikte hiç olmadığı kadar revaçta olan bu madencilik çeşidi, altın çağlarını yaşıyor. Lakin bu durum birtakım meseleleri da beraberinde getiriyor.

Hali hazırda stok sıkıntıları yaşanan ekran kartları, bir de dijital madencilerin artmasıyla bulunması imkansız hale geldi. Bu sorunu çözmek isteyen Nvidia, yeni jenerasyon kartların madencilik kapasitesini sınırlama kararı almıştı. Lakin son gelen haberler Nvidia RTX 3080 Ti modelinin bir istisna olacağını ortaya çıkardı.

Nvidia RTX 3080 Ti, hash sınırlaması bulundurmayacak

3000 serisindeki stok sıkıntılarını çözmek isteyen Nvidia, madencilere özel seri tanıtacaklarını ve oyunculara yönelik kartların kimi sınırlamalarla geleceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa mühlet evvel RTX 3060 Ti modelini tanıtan şirket, kelamında durdu ve kartın dijital madencilik yeteneklerini kısıtladı. Öbür Ti serisi kartlarında da misal bir siyaset izlemesi beklenen ABD’li teknoloji devi, son atılımıyla herkesi şaşırttı.

Bir kripto para madencilik sistemi

VideoCardz‘ın gerçekleştirdiği bir sızıntı merakla beklenen ekran kartının, birtakım özelliklerini ortaya çıkardı. GA102-225 model numaralı RTX  3080 Ti, teze nazaran 10240 CUDA çekirdeğine sahip olacak ve 12GB LPDDR6X RAM ile gelecek. Kartın sahip olduğu özellikler heyecan verici olsa da, asıl dikkati öteki bir ayrıntı çekti.

Sızıntıya nazaran yeni kuşak ekran kartı, RTX 3060 Ti modelinin tersine sanal madencileri kısıtlayacak rastgele bir tedbir içermiyor. Hash sınırlaması olmayan kart, rastgele bir müdahaleye gerek duymadan kolay bir biçimde kripto para madenciliği için kullanılabiliyor.

Kripto para madencileri havalara uçacak

Güncellenen kart selefine nazaran muazzam bir performans artışı da sağlıyor. Kıyas yapmak gerekirse evvelki model RTX 3080, yalnızca 97 Mh/s hash pahasına sahipken, bu oran Ti versiyonunda 118.9 Mh/s‘a kadar çıkıyor. Sanal madencilerin ağzını sulandıran bu bedeller, kartın stoklara girdiği an tükenmesini garanti hale getiriyor. Son olarak bu bilgilerin sızıntı olduğunu belirtmekte yarar var. Kartın geleceğini doğrulayan Nvidia, şimdi özellikler ve madencilik konusunda bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.