Rekabet Kurumu’ndan Google’a Dev Ceza: 296 Milyon TL

0 78

Rekabet Kurumu, dünyanın en tanınan arama motoru Google’a 296,1 milyon TL idari para cezası kestiğini açıkladı. Kelam konusu ceza ile ilgili olarak yapılan açıklamada Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu berbata kullanarak kendi mahallî arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak formda öne çıkardığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. hususunu ihlal ettiğine karar verildiği tabir edildi.

Rekabet Kurumu’nun Google’a kesmiş olduğu ceza ile ilgili açıklaması şu halde;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (14.4.2021) Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International

LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu berbata kullanarak kendi mahallî arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak biçimde öne çıkardığı tezine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca belgenin müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. hususunu ihlal ettiğine, hasebiyle ismi geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.