Reddit Kullanıcısından Windows 10 Belge Gezgini Konsepti

0 13

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft, en yeni işletim sistemi pozisyonunda bulunan Windows 10‘u yaklaşık 6 yıl evvel piyasaya sürdü. Şirket, o günden bu yana işletim sisteminde kullanıcı tecrübesini güzelleştirmek ismine pek çok güzelleştirme yapmış olsa da tasarım konusunda tezli bir değişim sunmuş değil.

Windows 10’un sistem uygulamaları ortasında tasarımı en az değişikliğe uygulayanlardan biri de Evrak Gezgini. Pek çok nedenle sık sık kullandığımız Windows 10 Evrak Gezgini, çeşitli iyileştirmeler alsa da büyük oranda birebir kullanıcı arayüzüne sahip. Pek çok kullanıcıya nazaran Evrak Gezgini artık hem fonksiyonel hem de görsel açıdan günümüz trendlerinin gerisinde kalmış durumda.

Reddit kullanıcısı tarafından oluşturulan Windows 10 Belge Gezgini konsepti bu biçimde görünüyor;

Alur2020 isimli bir Reddit kullanıcısı, Evrak Gezgini için yeni bir konsept yayınladı ve konsepti inceleyen birçok Reddit kullanıcısından olumlu yorum almayı başardı. Çok daha çağdaş, dinamik ve fonksiyonel bir Belge Gezgini arayüzü hayal eden Alur2020, tanınan Windows 10 uygulamasını az da olsa macOS’un klasör arayüzüne benzetmiş durumda.

Microsoft’un yeni simge paketi ile güncellenen Belge Gezgini, “Etiketler” isminde kıymetli bir özellik alıyor. Bu özellik ile klasörlere birer etiket belirleyerek işaretleyebilir, tek tek isimlerine bakmadan sadece renklerinden neyle ilgili bir klasör olduğunu anlayabiliriz. Ayrıyeten sol alttaki klasör etiketlerine tıklayarak hangi şoförde olursa olsun o etiketle işaretlenmiş tüm klasörleri birebir sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Konsept belge gezgini, çok daha pak bir süratli ayarlar menüsü sunuyor

Konsept Evrak Gezgini’ndeki bir diğer küçük lakin kıymetli özellik, tarayıcı gibisi sayfa sekmelerinin olması. Halihazırda Windows 10’da birden fazla klasör açmak istediğinizde bu klasörleri farklı pencerelerde açmanız gerekiyor. Sekmeler özelliği, tüm klasörlerin tek bir pencere yer almasını, böylelikle daha pak bir kullanıma sahip olmasını sağlıyor.

Evrak Gezgini konseptindeki bir başka güncelleme ise süratli ayarlar menüsünde. Bildiğiniz üzere mevcut süratli ayarlar menüsü irili ufaklı simgeleri ve nispeten karmaşık nizamı ile çok da güzel bir kullanıcı tecrübesi sunmuyor. Konsept evrak gezgini ise süratli ayarlar düğmelerini aşikâr bir nizamda ve boyutta yerleştirerek daha kolay bir kullanım sunuyor.

Dürüst olmak gerekirse üstte ekran imgelerini görmüş olduğunuz Belge Gezgini konsepti, yıllardır kullanmakta olduğumuz Evrak Gezgini arayüzüne nazaran çok daha çağdaş ve fonksiyonel bir uygulama sunuyor. Sırf sekmeler ve güncellenen süratli ayarlar dahi konsept Evrak Gezgini’ni tercih etmek için mantıklı bir neden olabilir.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.