Rank Math SEO: A’dan Z’ye Kapsamlı Rehber

0 44

Rank Math SEO Eklentisi Nedir?

Rank Math, WordPress siteler için hazırlanmış bir SEO aracıdır. Birçok teknik SEO ve site içi SEO ayarlarını kodlama bilmeden yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca kolay özellikleriyle sitenize schema yapılandırılmış veriler ekleyebilir, site haritası oluşturabilir, taşıdığınız sayfaları 301 yönlendirmeleri yapabileceğiniz kapsamlı bir WordPress SEO eklentisidir. Bu rehber sayesinde tüm ayarlamalarını ve özelliklerini öğrenebileceksiniz.

Rank Math SEO Eklentisi Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress admin paneline giriş yaptıktan sonra sol menüdeki “Eklentiler -> Yeni Ekle” bölümünde arama çubuğuna “Rank Math” yazarak kurulum başlatılır.

wordpress paneli üzerinden rank math kurulumu

Kurulum tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonunu tıklayın. Rank Math PRO kullanmak isterseniz, bu ücretsiz sürümü yüklemek zorundasınız. Bu sürümü yükledikten sonra PRO sürümü yükleyip, Rank Math PRO özelliklerini aktifleştirebilirsiniz. Kullandığınız farklı bir SEO eklentisi varsa (“Yoast SEO, All in One SEO” gibi) kurulum sırasında “İçe Aktar” bölümünden bu eklentilerdeki ayarlarınızı direkt Rank Math SEO eklentisine aktarabiliyoruz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Kurulum aşamasında website tipini seçmeniz gerekiyor. Şirket websitesi ise bunu seçip çıkan diğer ayarları da buna göre oluşturmanız gerekir.  Organizasyon yapılandırması seçtiğinizde iş türüne kadar bunu en doğru şekilde yapılandırabilirsiniz. Diş Hekimi sitesi iseniz Diş Hekimliği şirketinizin adını ve logosunu bu bölümde ekleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Bu bölüm site yapısıyla ilgili yapılandırılmış verileri kolayca entegre edebileceğimiz bölümdür.

Kurulum aşamasında websitenize göre bu alanlardaki işaretlemeleri yaparak ilerleyebilirsiniz.

Ancak buradaki ayarları daha sonra değiştirebilirsiniz.

Örneğin, kurulum aşamasında Optimizasyon ayarlarında, Boş kategori ve etiket sayfalarının “noindex” işaretlenmesini istiyorum.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Rank Math SEO Eklentisi Ayarları Nasıl Yapılır?

1. Pano

Pano bölümünde Rank Math eklentisiyle yapabileceğiniz işlemleri aktifleştirebilir ve ayarlarını kurabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Her site yapısına göre buradaki aktif modüller ve ayarları değişecektir.

Örneğin websitesi AMP kullanmıyorsa buradaki AMP modülünü aktifleştirmeye gerek yoktur.

2. İstatistikler

İstatistikler panelini kullanmak için Google Search Console ve Google Analytics ile Rank Math bağlantısını kurmanız gerekir.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Bu kurulumu yaptıktan sonra burada websitedeki sayfaların SEO puanlarını ve Search Console raporlarından alınan verileri görebilirsiniz.

3. Anahtar Kelime Sıralama Takibi

Rank Math istatistikler panelinde takip edebileceğiniz bir rank tracker (“anahtar kelime sıralama takibi”) aracı da bulunuyor.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Buraya takip etmek istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyerek pozisyon değişimlerini, tıklama değişimlerini görebilirsiniz.

4. Site Analitiği

Site analytics (“Site Analizi”) sekmesinde ise website içerisindeki sayfaların SEO puanlarını hızlıca görebilir ve düşük puanlı sayfaları tespit ederek Rank Math uyarılarına göre düzenleyebiliriz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

5. Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelimeler (“Keywords”) bölümünde ise en iyi anahtar kelimeleri, pozisyonları, pozisyon kazanan ve kaybeden anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

6. Linkler

Rank Math Genel Ayarlar -> Linkler bölümünde sitemizdeki bağlantılar ile ilgili toplu düzenleme yapabiliriz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Strip Category Base

URL’deki /kategori/ yolunu kaldırmanızı sağlıyor.

Örnek: ragip.org/kategori/blog/ yerine ragip.org/blog/ şeklinde daha kısa bir URL yapısı kullanmak için kullanabilirsiniz

Bunun için başka bir eklenti olarak No Category Base eklentisini kullanabilirsiniz.

Ekleri yeniden yönlendirme

Websitedeki görsel, pdf, video gibi eklerin ilerleyen aşamalarda artıp sitede çok fazla URL bulunacağından dolayı bu ekleri içerisinde bulunduğu sayfaya yönlendiren ayardır.

Nofollow Dış Bağlantılar

Otomatik olarak site dışına verilen tüm linkler nofollow olarak işaretlenir. (Ben bunun manuel olarak yapılmasını tercih ediyorum)

Dış Bağlantıları yeni sekmede aç

Site dışına verilen tüm bağlantılara otomatik olarak yeni sekmede açılması için “target=”_blank” ilişkilendirilmesi eklenir.

7. Breadcrumbs

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Breadcrumbs olmayan temalar ve websiteleri için bu özelliği etkinleştirerek sitenize breadcrumb ekleyebilirsiniz. Bu bölümün diğer ayarlarında da breadcrumb ayarlarında hangi elemanların nasıl görünmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.

8. Görseller

Görseller bölümünde ise websitedeki görseller ile ilgili ayarları topluca düzenleyebilirsiniz.

Eksik Alt etiket ekle

Alt etiketi olmayan veya görsel ekledikten sonra manuel olarak değiştirilmedikçe otomatik olarak görsellere alternatif metin ekleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Alternatif metin için altındaki ayarda bunun biçimini belirleyebilirsiniz. Replacements bölümünde ise, daha önceden eklenen ancak toplu olarak değiştirilmesini istediğiniz görsel alt etiketi, açıklaması veya başlığı varsa bu alanda düzenleyebiliriz. Örneğin, alt etiketi WordPress SEO olan görselleri WordPress SEO ayarları olarak değiştirebilirsiniz.

9. Web Yöneticisi Araçları

Web yöneticisi araçları ise, Google Search Console, Bing Webmaster Tool, Pinterest ve Yandex doğrulamalarını yapabildiğimiz alandır.

rank math ayarları web yöneticisi araçlar paneli

Search Console rehberi içeriğinde bahsettiğim URL prefix doğrulaması yapmak istediğinizde HTML etiketi ile doğrulama yöntemi olarak bu alanı kullanabilirsiniz.

10. Robots.txt Düzenleme Aracı

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Robots.txt dosyasını düzenlemek ve yeni kurallar eklemek için bu bölümü kullanabiliriz.  Robots.txt dosyası hakkında detaylı bilgiler almak ve nasıl oluşturmanız gerektiğini öğrenmek için https://seotional.com/seo/robots-txt-dosyasi-nedir/ içeriğini inceleyin.

11. Diğer Ayarları

Diğerleri kısmında ise RSS olarak farklı bir websitesinde yayınlanırken otomatik olarak eklenebilecek metinleri belirleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

SEO Puanını Göster, özelliğini açarsanız Rank Math’in yazılar ve sayfalar için belirlediği SEO puanı kullanıcılara gösterilir.   Bu ayarı açık olarak ekstra birkaç ayar ile blog yazıları için SEO puanını gösteren bir model yapabilirsiniz.

12. .htaccess Düzenleme Aracı

Normalde sunucu üzerinden düzenleyebileceğiniz .htaccess dosyasını bu araç içerisinden düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin 301 yönlendirmeleri, http protokolden https protokole geçen siteler için bu araç kolaylık olacaktır.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Ayrıca düzenleme yapıldıktan sonra Rank Math dosyanın önceki sürümünü otomatik olarak yedekliyor. Böylece burada yapılan hatalı bir durumu kolayca eskiye çevirebilirsiniz.

13. 404 Monitor Özelliği

404 monitör aracı, kullanıcılara 404 veren sayfaları tespit etmenizi sağlar.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Aynı zamanda bir gün içerisinde kaç kullanıcı bu sayfalara giriyor veya kaç sayfa 404 bulunamadı kodu döndürüyor bunları takip edebilirsiniz. HTTP durum kodları sitenin etkili taranıp taranmamasını etkiler ayrıca bize sunucu ve tarayıcı tarafındaki iletişimi anlamamızda yardımcı olurlar. Bu yüzden özellikle hata kodlarını takip etmek önemlidir.

14. Yönlendirmeler

Yönlendirmeler bölümünde, websitede bulunan ancak silinen veya değişen sayfaları tespit ettikten sonra bu sayfalara otomatik olarak ne yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Bir sayfanın URL’i değiştiğinden otomatik olarak yönlendirme oluşturmasını Rank Math ayarlarından isteyebiliriz.

Silinen veya değişen sayfaların yönlendirme mi yoksa 302, 307 gibi geçici yönlendirme mi ya da 410 gibi kalıcı olarak silindi olarak ayarlanmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

15. Google Analitik, Search Console ve Adsense Bağlantısı

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Genel ayarlar içerisindeki istatistikler bölümünde Rank Math hesabınızı Google Search Console, Analytics ve Adsense ile birleştirerek tek bir panel üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

16. Başlıklar ve Meta Açıklamalar

Başlıklar ve Meta açıklamaları ile ilgili toplu düzenleme yapabileceğimiz bölümdür.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Burada ayrıca bu sayfa türlerinin dizine eklenip eklenmemesi hakkında toplu bir ayarlama yapabilirsiniz. Ancak ben bunları her sayfa özelinde manuel olarak yapmayı tavsiye ederim. Yazılar bölümünde Schema türü, başlık şekli ve açıklama şeklini de belirleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber
Page Title ile H1 Title’ların aynı olmaması için sonuna “%sitename%” eklemeniz yeterli olacaktır. Bu bölümde link önerileri ayarını açarak alakalı olabilecek diğer yazılar için iç link oluşturma önerileri alabilirsiniz.

17. Site Haritası Ayarları

Site haritası ayarlarını bu bölümde yönetebiliriz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Site haritasına eklenmesini istediğimiz sayfa, kategori, etiket, görsel ve videoları bu bölümde işaretlememiz gerekir. Site yapısına göre, etiketleri, kategorileri veya sayfaları site haritasına ekleyip eklememe koşullarını belirtebilirsiniz.

18. Bing için Hızlı İndexleme Aracı

Rank Math hızlı indexleme aracı şu an için yalnızca Bing arama motoru için çalışıyor.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Yazıları, sayfaları veya medya içeriklerini anında Bing’de indexletmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Bing doğrulamasını yaptıktan sonra API key alıp bu araç içerisinde onaylatmanız gerekiyor. Ayrıca Bing’e giriş yapmadan URL Submission aracından da manuel olarak eklemeler yapabilirsiniz.

19. Schema Şablonları

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Schema Şablonları ile farklı sayfa türleri için kullanabileceğiniz hazır schema şablonlarından faydalanabilirsiniz.

20. SEO Analizi Özelliği

SEO Analizi bölümü SEMrush veya Ahrefs gibi araçlarda bulunan Site Audit (“site denetimi”) araçlarındaki gibi kapsamlı bir analiz sunmaktadır.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

İyileştirme önerilerini, eksik başlık etiketleri, meta açıklamaları ve görsel alt etiketleri gibi birçok analizi bu araç sayesinde yapabilirsiniz. Site Denetimi Nasıl Yapılır yazısını okuyarak bir sitenin detaylı SEO analizini yapabilirsiniz.

21. Blog Yazıları ve Sayfalar için Rank Math Önerileri

Metin editöründe Rank Math önerileri ve sayfanın SEO puanı hakkında birçok bilgi alabiliriz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Odak anahtar kelimeyi yazdıktan sonra Rank Math çeşitli kriterlere göre 100 puan üzerinden içeriğe bir SEO puanı belirler.  Bu puanı iyileştirmek için önerileri takip ederek yeşil puanlardan (81-100 puan) almaya çalışmak iyi bir içerik oluşturduğunuzu gösterir. İçerikte iyileştirilmesi gereken tüm önerileri bu alanda 4 başlık altında 20 yapılması gereken liste olarak bulabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Odak anahtar kelimeniz ve alakalı kelimeleri Google Trends üzerinden hızlıca analiz etmeniz için Trends iconunu kullanabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Snippet’ı düzenle bölümünden yazı veya sayfaların Başlıklarını, URL’lerini ve Meta açıklamalarını pixel değerleriyle beraber oluşturabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Ayrıca mobil, masaüstü, Facebook ve Twitter paylaşım sürümleri için önizlemelerle son kontrolleri yapabilirsiniz. Bu bölümde bulunan gelişmiş ayarlardan ise bu sayfa için meta etiketleri kolayca ayarlayabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber
Örneğin noindex etiketi için Dizin Yok seçeneğini işaretleyebilirsiniz.“noindex, nofollow” etiketi için = dizin yok ve nofollow kutucuklarını beraber işaretleyebilirsiniz.

Bu sayfanın canonical adresi varsa yine bu bölümde yapabilirsiniz.Yazı veya sayfa içerisinde kullandığınız elemanlara göre Schema yapılandırmalarını manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Örnek olarak yemek tarifleri için hızlıca schema işaretlemesi oluşturmak için “Recipe” seçerek buradaki formu doldurduktan sonra bu yazı için kaydet yaparak kullanabilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Oluşturduğunuz Schema yapılandırmasını test ederek kaydetmek için kodlarını görebilirsiniz.

Rank Math SEO: A'dan Z'ye Kapsamlı Rehber

Buradaki kodları doğrudan Google yapılandırılmış veri aracında kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

Rank Math SEO eklentisinin birbirinden farklı ve neredeyse tüm SEO çalışmalarımızı iyileştirecek özellikleri bu şekildedir. Rank Math SEO eklentisinin en büyük rakiplerinden Yoast SEO ile ilgili bilgi almak isterseniz Yoast SEO rehberi yazısını kesinlikle inceleyip tercihinizi yapmanız daha faydalı olacaktır. Ücretli ve ücretsiz sürümlerinin ufak farkları olsa da ücretsiz sürümü de oldukça gelişmiş ayarları yapabileceğiniz özellikleri kapsıyor. Bundan dolayı diğer rakiplerinden de çok öne çıkıyor. WordPress SEO rehberi yazımı inceleyerek WordPress siteler için SEO çalışmalarınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Rank Math SEO eklentisini yüklemek için https://rankmath.com/ adresinden tüm özelliklerini daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.