PS5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza müsaade vermiyor

0 75

PlayStation 5 çevrimdışı dijital oyun oynamanıza müsaade vermiyor. Aslında bu durumu biraz ayrıntılandırmak gerekiyor. PlayStation 4’lerde CMOS piliniz yoksa yahut pilin ömrü tükenmişse konsolda yüklü olan dijital oyunları oynayamıyordunuz. Bu durumun yaşanması için internet temasınızın olmaması gerekiyor. Birebir durum internet ilişkisi olmayan ve CMOS pili bitmiş PlayStation 5’ler için de geçerli. CMOS pili bir bilgisayar sistemindeki BIOS’un daima olarak çalışmasını sağlar. BIOS da bir ROM Bellektir ve işlemciye tüm donanımı tanıtır.

PlayStation 5 Dijital versiyonu bu durumdan daha çok etkileniyor

Konsolunuzun CMOS pili bittiğinde internete bağlı olmasanız bile kutulu oyunları oynayabiliyorsunuz. PlayStation 5 Dijital versiyonunda CMOS pili bittiğinde ve internet ilişkisi olmadığında, konsolda yüklü olan oyunları açamıyorsunuz. Üstelik PlayStation 5 Dijital versiyonunda bir Blu-Ray Disk girişi olmadığı için konsolunuzda kutulu oyunları da çalıştıramıyorsunuz. Does it play ? Twitter hesabı, C-Bomb denilen bu sorunu PlayStation 5’te de keşfetti.

PlayStation 5’te CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdıklarında, konsolun kendisini inançlı modda başlattığını ve data tabanını yine oluşturduğunu belirttiler. C-Bomb, PlayStation 5’in diskli versiyonunu çok fazla etkilemeyebilir fakat konsolun dijital versiyonuna sahip olan kullanıcılar için bir sorun oluşturuyor. Does it play ? test kademesinde şu adımları izledi; PlayStation 5’in internet kontağını kestik ve CMOS pilini çıkarıp konsolu çalıştırdık. Konsol inançlı modda başlayıp bilgi tabanını yine oluşturdu.

Bunu tamamladıktan sonra konsol kendisini tekrar başlattı. Konsol açıldıktan sonra yüklü dijital oyunların çalışmadığını keşfettik. PlayStation 5’in diskli versiyonunda PS4 kutulu oyunlarını çalıştırabildik ancak testteki bir oyunda meseleyle karşılaştık. Resident Evil 2 problemsiz bir formda çalıştı. Mortal Kombat 11 heyetimin her seferinde yüzde 97‘de çöktü. Spider-Man: Miles Morales meselesiz bir halde çalıştı.

C-Bomb sorunu PlayStation 5‘in diskli versiyonuna sahip kullanıcılar için çok fazla sorun oluşturmayacaktır. Zira kutulu olarak oyun oynamaya devam edebilecekler. Dijital bir PlayStation 5 sahibi, konsolunu internet olmayan bir yere götürürse ve CMOS pilinin bittiğinin de farkında olmazsa, konsolunda yüklü olan oyunları çalıştıramayacak.

Sony sorunu çözemezse PlayStation 5’in dijital versiyonu satışlarının önemli oranda etkileneceği belirtiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.