Nvidia’dan ekran kartı fiyatları için müjdeli haber!

0 63

Kripto para madenciliğinin, ekran kartı pazarında önemli bir darboğaza neden olduğu herkes tarafından biliniyor. Bundan 6 ay öncesi ile kıyasladığımızda ekran kartı fiyatları 2 – 3 kat artarken, üreticiler çeşitli tedbirler üzerinde çalışıyor.

Şubat ayında piyasaya sürdüğü RTX 3060 ile madencilik yapılmasını engellemek isteyen Nvidia, hash limiti ile karşımıza çıkmıştı. Fakat kazara yayınladığı bir beta şoförü ile bu limiti ortadan kaldırarak performansı artırmıştı.

GeForce RTX 3080, 3070 ve 3060 Ti’de artık limit var!

Nvidia kripto para madenciliği konusundaki kısıtlamaların artık GeForce RTX 3080, RTX 3070 ve RTX 3060 Ti ekran kartlarını da kapsayacağını belirten bir açıklama yaptı. Hash limitine sahip olan bu yeni kartlarda, “Lite Hash Rate” yahut kısa haliyle “LHR” ibaresi yer alacak.

Nvidia’nın GeForce pazarlama lideri Matt Wuebbling husus hakkında yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi;

“Bu azaltılmış hash oranı sadece LHR etiketine sahip yeni üretilen kartlar için geçerli ve evvelce satın alınan kartlar bu durumdan etkilenmiyor. Attığımız bu adım ile dünyanın dört bir yanındaki oyunculara, daha uygun fiyata GeForce ekran kartlarını ulaştırmayı hedefliyoruz”

Bu ayın sonunda gönderimi başlanacak yeni kartların madencilik konusunda zayıflatılması, oyuncuların yüzünü güldürecek. Fakat bu kısıtlamaların olmadığı RTX 30 serisi kartların fiyatını daha da artıracak üzere görünüyor.

Bu ayın sonunda duyurulacak olan RTX 3080 Ti ekran kartının da LHR etiketine sahip olması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.