Nusret’e 40 Milyon TL’lik Telif Hakkı Davası Açıldı

0 12

Türkçeye “tuzlama” olarak çevirebileceğimiz Salt Bae pozu ile dünya çapında bir fenomen haline gelen Nusret Gökçe, farklı bir telif hakkı davası ile karşı karşıya. Telif hakkı davasına mevzu olan “ürün” ise Gökçe’nin kendi resmi.

Aktarılan bilgilere nazaran Nusret Gökçe, Türkiye dışındaki birinci restoranı olan ABD’nin Florida eyaletindeki Miami kentindeki restoranının bir duvarına ünlü tuzlama pozunun fotoğrafını çizmesi için William Hicks ve Josephe Iurato isimli iki sanatçı ile anlaştı.

Nusret’in kendi fotoğrafını çizen sanatkarlardan müsaadesiz kullandığı belirtiliyor

Sanatkarlar, üstteki fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere restoranın duvarına Gökçe’nin ünlü “Salt Bae” pozunu başarılı bir biçimde resmetti. Lakin Hicks’in argümanına nazaran Gökçe, daha sonra bu resmi Doha, Dubai ve New York’taki restoranların duvarlarında da kullandı. Hatta duvarlarda kullanmakla kalmayıp restoranların camlarında, menülerde, peçetelerde, paket servis kutularında ve baharatlıklarda da tıpkı resme yer verdi.

Fotoğrafın başka restoranlarda ve eserlerde kendilerinden müsaadesiz bir halde kullanıldığını tabir eden Hicks ve Iurato, mahkeme evraklarına nazaran Nisan 2020’de yapıtların kullanımının durdurulması için Gökçe ve şirketine bildirimde bulundu lakin rastgele bir sonuç alamadı.

Mevzuyu yasal mercilere taşımaya karar veren iki sanatçı, Manhattan Federal Mahkemesi’ne başvurdu ve Gökçe aleyhine telif hakkı davası başlattı. Gökçe’den 5 milyon dolar yani yaklaşık 40 milyon TL tazminat talebinde bulunan iki sanatçı, yapıtlarının müsaadesiz kullanıldığı şubeler olarak New York, Dubai, Abu Dhabi, Ankara, Etiler, Mykonos ve Bodrum Yalıkavak Marina’yı gösteriyor.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.