NASA Editörü: ‘Van Gölü Kazanacak’ Demiştim

0 9

NASA’nın Milletlerarası Uzay İstasyonundan çekilen 32 fotoğrafı “yarıştırdığıDünya Turnuvası isimli müsabakayı Van Gölü fotoğrafı kazandı. İçişleri Bakanı tarafından dahi oy daveti yapılabilecek kadar tanınan hale gelen yarışla ilgili açıklamalar, kazanan fotoğrafın açıklanmasının akabinde dahi bitmiyor.

Yarışın akabinde açıklamalarda bulunan yarışın ardındaki kurum olan Dünya Gözlemevi internet sitesinin editörü Michael Carlowicz, Dünya Gözlemevi sitesinin 1999’da NASA Bilim Ünitesinin kesimi olarak kurulduğunu ve her gün yeryüzünün uzaydan çekilen fotoğraflarını yayınladığını söz ederken; yüklü olarak kültürel yapılar, coğrafik ve iklim hallerine ait astronotların çektiği fotoğraflardan arşivler oluşturduklarını belirtti.

NASA, fotoğraf çekmeleri için astronotlara talimat veriyor

Fotoğraf çekimi süreçlerinin büsbütün rastgele olmadığını tabir eden Carlowicz, “NASA Johnson Uzay Merkezinin bir grubu var, Dünya Bilim ve Uzaktan Algılama Ünitesi. Bu ünite astronotlara uzaya gitmeden evvel fotoğraf eğitimi verir. Orada iken de onlara her gün muhakkak gayeler koyar. Örneğin ‘bugün şu saatte Amazon Ormanları’nın üzerinden geçeceksiniz lütfen fotoğraf çekin. Şu saatte öteki bir yerde olacaksınız oranın fotoğraflarını çekin.’ formunda NASA Johnson Merkezi talimat verir” tabirleriyle NASA’nın bu hususta bilhassa misyon verdiğini belirtiyor.

Dünya Turnuvası için başlangıçta yaklaşık 190 fotoğrafın seçildiğini, bunlardan da elemeler yaparak sona kalan 32 fotoğraf ile turnuva düzenlediklerini lisana getiren Carlowicz, farklı kanallardan önerilen fotoğrafları seçmeye itina gösterdiklerini belirterek, “Van Gölü 5 kişi tarafından önerildi, fotoğrafı bunun üzerine ben seçtim dedi.

Müsabakanın başında Van Gölü fotoğrafının birinci olacağı iddia ediliyormuş

Van Gölü fotoğrafının müsabakayı kazanacağını evvelce iddia ettiğini söyleyen Carlowicz, “Van Gölü’nü seçmemin biraz da eğlenceli bir kıssası var. Bunu (turnuvayı) martta birinci düzenlediğimizde çalışma arkadaşlarıma ‘Hangisinin kazanacağını biliyorum. Van Gölü kazanacak‘ demiştim” tabirlerini kullanıyor.

Van Valisi ve Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez’in Astronot Rubins’i Van’a davet etmesi ve kendisine Van Kedisi armağan edeceklerini açıklamasına ait “Bu hakikaten çok hoş bir şey. Bunun epeyce güzel ve kibarca olduğunu düşünüyorum” diyen Carlowicz, Rubins’in hala Milletlerarası Uzay İstasyonunda vazifede olduğunu ve yakın vakitte Dünya’ya döneceğini hatırlattı.

Van Büyükşehir Belediyesi, astronot Kate Rubins’i fahri hemşehri ilan edecek

Van Gölü fotoğrafının müsabakada birinci olmasının akabinde konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Rubins’i, rekorlar kitabına girmiş Van Kahvaltısı’nı yapmaya davet ediyoruz. Bisiklet tutkunu olan Rubins’in, Vangölü aktivistleriyle birlikte Van Gölü kıyısında bisiklet çeşidine katılmasını istiyoruz. Ayrıyeten Rubins’in dalgıç olduğunu biliyoruz. Van Gölü’nde yüzyıllardır yaşayan ve kısa bir mühlet evvel keşfedilen bir mikrobiyalitin içerisinde yaşayan balık cinsinin küçük mercan olduğu tespit edildi. Rubins ile inci kefaline kardeş olan mercan balığını dünyaya tanıtacağız. Kate Rubins, kentimize geldiğinde üniversitemiz tarafından armağan edilen Van kedisini, kendisine takdim edeceğiz. Van Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla bu hafta Astronot Kate Rubins’i fahri hemşehri olarak ilan edeceğiz tabirlerini kullanmış ve Rubins’in artık bölgenin tanıtım elçisi olduğunu lisana getirmişti.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.