Msvcr100.dll Yanılgısı Nedir, Nasıl Çözülür?

0 9

Windows işletim sistemi, farklı kaynaklardan program ve oyun indirerek kullanmaya en elverişli sistemlerden biridir. İndirilen ve suramı yapılan programlara dikkat ederseniz içinde pek çok farklı belge olduğunu görürsünüz. Bu evraklardan birinde sorun olduğunu gösteren Msvcr100.dll yanlışı ise programın çalışmasını engelleyebilir. Msvcr100.dll yanılgısı Windows’ta kullandığınız tüm oyun ve programlarda karşınıza çıkabilir.

Pekala; Msvcr100.dll kusuru nedir, nasıl çözülür? Uzantısından da anlaşıldığı üzere bu bir DLL belgesidir ve direkt olarak Microsoft Visual C++ standardı ile alakalıdır. Yani Microsoft’un oluşturduğu, oyun ve programların Windows işletim sisteminde çalışması için gerekli bir ön şart olarak düşünebilirsiniz. Msvcr100.dll kusuru nedir, neden olur, nasıl çözülür üzere soruların karşılığına gelin daha ayrıntılı bakalım.

Msvcr100.dll kusuru nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza bir program ya da oyun indirip kurduktan sonra çalıştırmak için programın ya da oyunun Microsoft Visual C++ standardına uygun bir DLL belgesine sahip olması gerekir. Bu belge olmazsa kullanmak istediğiniz program ya da oyun Windows bilgisayarda çalışmayacaktır.

Msvcr100.dll yanılgısı karşınıza farklı ihtarlarla çıkabilir fakat genel olarak ‘bulunamadı’ ya da ‘eksik’ tarifi ile karşınıza çıkacaktır. Microsoft® Visual Studio® 2010 ile direkt bağlantılı olan Msvcr100.dll isimli DLL belgesi olmazsa program ya da oyun asla düzgün çalışmayacaktır. Msvcr100.dll yanlışı ile karşılaşıyor olmanız da tam olarak bu manaya gelmektedir.

Msvcr100.dll kusuru neden olur?

 • Program ya da oyunu muteber bir kaynaktan indirmediyseniz eksik DLL evrakı ile gelmiş olabilir.
 • Bilgisayarınızda bulunan berbat hedefli bir yazılım ya da virüs Msvcr100.dll yanlışına neden olabilir.
 • Aygıt şoförlerinizin yeni olmaması Msvcr100.dll yanılgısına neden olabilir.
 • En sık karşılaşılan sorun ise aktüel Microsoft’tan Visual C ++ versiyonuna sahip olmamaktır.

Genel olarak Msvcr100.dll yanılgısına neden olabilecek durumlar bu formdadır. Bu sıkıntıların hepsi çözülebilir durumlardır ve basitçe uygulayabileceğiniz tahlil teknikleri vardır. Şayet sorunu biliyorsanız direkt olarak o tahlil yolunu uygulayabilir ya da sırayla hepsini deneyerek sorunun tahliline ulaşabilirsiniz.

Anlattığımız Msvcr100.dll yanılgısı tahlil formüllerinden birini seçerek kullanmak zorunda değilsiniz. Tahlil sistemlerini uygularken yapacağınız süreçler, Msvcr100.dll kusuru olmasa bile bilgisayarınızda rastgele bir olumsuz durum yaratmaz hatta aygıttaki ufak meseleleri düzelterek daha güçlü bir performans sunmasını sağlar.

Msvcr100.dll yanlışı nasıl çözülür?

 • Bilgisayarınıza ayrıntılı bir virüs taraması yapın.
 • Şoförlerinizin yeni olduğundan emin olun.
 • Msvcr100.dll evrakını elle indirin.
 • Msvcr100.dll kusurunu düzeltmek için üçüncü taraf bir program kullanın.
 • Yanılgı veren oyun ya da programı silin ve tekrar yükleyin.

Bilgisayarınıza ayrıntılı bir virüs taraması yapın:

Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs ya da berbat hedefli yazılım pek çok sorun üzere Msvcr100.dll yanlışına da neden olabilir. Kullanmakta olduğunuz antivirüs yazılımıyla ya da Microsoft Windows Defender ile bilgisayarınızı ayrıntılı bir virüs taramasından geçirerek yanlışın devam edip etmediğini görün. Şayet kullanmakta olduğunuz bir antivirüs yazılımı yoksa buradan emniyetli programlara ulaşabilirsiniz.

Şoförlerinizin şimdiki olduğundan emin olun:

Bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz şoförlerin şimdiki olmaması da Msvcr100.dll kusuruna neden olabilir. Bilgisayarınızdaki Aygıt Yöneticisi sayfası üzerinden kusur veren program ya da oyun ile ilgili şoförleri elle güncelleyebilirsiniz. Outbyte Driver Updater ve gibisi bir üçüncü taraf şoför güncelleme programı ile şoförlerinizi otomatik olarak güncellemeniz de mümkün.

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız Ayarlar sayfanızdan ulaşabileceğiniz Yenileştirme ve Güvenlik sayfası üzerinden tüm güncelleştirmeleri otomatik olarak indirilecek formda düzenleyin. Bu sayede Microsoft tarafından yayınlanan ve şoförlerinizi de kapsayan her güncellemede, otomatik olarak aygıtlarınızın da en aktüel versiyonda kullanılıyor olduğundan emin olursunuz.

Msvcr100.dll evrakını elle indirin:

 • Adım #1: Buradan Microsoft Visual C++ sayfasını açın.
 • Adım #2: Bilgisayarınıza en uygun Visual C++ versiyonunu indirin.
 • Adım #3: C: Windows System32 klasörüne kaydedin.
  • ya da
 • Adım #4: İndirmiş olduğunuz belgeyi yanılgı veren oyun ya da program klasörüne ekleyin.
 • Adım #5: Bilgisayarı tekrar başlatın.
 • Adım #6: Kusurun devam etmediğini denetim edin.

Msvcr100.dll belgesini elle indirme usulünde aslında yapılan, aktüel Microsoft Visual C++ versiyonunu indirmektir. Zira oyun ya da programlarda bulunan DLL belgeleri Visual C++ ile alakalıdır ve şayet şimdiki versiyonu kullanmıyorsanız Msvcr100.dll yanlışı ile karşılaşabilirsiniz.

Msvcr100.dll yanlışını düzeltmek için üçüncü taraf bir program kullanın:

Şayet Msvcr100.dll yanılgısını düzeltmek için Microsoft Visual C++ şimdiki versiyonunu indirmek kâfi gelmediyse buradan WikiDLL tarafından sunulan ve DLL evraklarını düzelten programı indirebilirsiniz. Zira Msvcr100.dll yanlışı bozuk bir DLL evrakı nedeniyle ortaya çıkıyor olabilir. Bu nedenle problemli belgeyi düzelterek yanılgıyı da ortadan kaldırabilirsiniz.

WikiDLL internet sitesi üzerinden sadece Msvcr100.dll yanılgısını değil, farklı DLL evraklarında oluşan yanlışları da çözecek programlara ulaşabilirsiniz. İnternet sitesinin ana sayfasını açtıktan sonra arama çubuğuna sorun yaşadığınız DLL evrakının tam ismini yazıp aratın ve bilgisayarınıza en uygun versiyonu indirerek var olan sorunu ortadan kaldırın.

Kusur veren oyun ya da programı silin ve yine yükleyin:

Şayet üstteki tüm metotları uyguladıysanız ve yeniden de hala Msvcr100.dll kusuru almaya devam ediyorsanız uygulayabileceğiniz son süreç kusur veren oyun ya da programı bilgisayarınızdan kaldırmak ve farklı bir kaynaktan edindiğiniz indirme evrakı ile yine yüklemektir.

Yanılgı veren oyunun ya da programın sırf Msvcr100.dll kusuru veren DLL belgesinde değil, farklı belgelerinde da sorun olabilir. Bilhassa muteber olmayan kaynaklardan indirilen programlarda bu türlü meselelerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yanılgı veren oyun ya da programı büsbütün bilgisayarınızdan kaldırın ve sağlam bir kaynaktan edindiğiniz indirme evrakı ile tekrar kurun.

Bilgisayarınıza bir oyun ya da programı indirip kurduktan sonra kullanmak istediğiniz vakit karşınıza çıkabilen Msvcr100.dll kusuru nedir, neden olur, nasıl çözülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve kusur tahlili için uygulayabileceğiniz alternatif sistemleri anlattık.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.