Mobilde bilgisayar keyfi: En âlâ Android emülatörleri

0 55

Telefonunuzu bilgisayarınıza yansıtarak birçok süreci yapabilmenize yarayan emülatörler, bu sayede telefonun birçok özelliğini de daha rahat kullanmanıza imkan tanıyor. Windows için en uygun Android emülatörleri listemizdeki uygulamaları kurarak, bilgisayarınızı sanal bir telefona dönüştürebilirsiniz.

Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile ve Wild Rift üzere taşınabilir oyunları bilgisayarınızdan daha rahat, klavye ve mouse ile oynayabileceğiniz Android emülatörleri tekliflerimize çabucak geçelim.

Windows için en yeterli Android emülatörleri

– MEmu Play
Nox Player
– BlueStacks
– GenyMotion
– GameLoop
– Bliss OS
– Droid4X
– PrimeOS
– LDPlayer
– KoPlayer

Not: Listede sıralama yapılmamıştır.

MEmu Play

Emülatör birden fazla Android uygulamasını çalıştırıyor.

Yalnızca akıllı telefonlarda oynanan oyunları, bilgisayar ekranında oynamaya ne dersiniz? MeMu Play klasik bir emülatör olmanın yanında, daha çok oyun odaklı geliştirilmiş bir program olarak ön plana çıkıyor. Bu program sayesinde gamepad üzere oyun tecrübesini üst düzeye çıkaran modülleri da emülatör ile uyumlu olarak kullanma imkanını var.

Fiyatlı ve fiyatsız olmak üzere iki farklı versiyon ile kullanılan emülatör, kullanıcıyı fazla sıkmayan reklamlara sahip. Dilerseniz, fiyatlı sürümü satın alarak reklamları büsbütün kaldırabilirsiniz. Öte yandan emülatörün birden fazla Android uygulamasını da çalıştırdığını belirtelim.

Nox Player

Gamepad takviyesi mevcut.

Başka emülatörlerin kıymetli bir kısmı büyük boyutlu oyunların bilgisayarda oynanmasında düşünce çıkarırken, Nox Player bu oyunları da rahatça oynayabilmenizi sağlıyor. Emulatör, klavye, fare ve gamepad ahengi ile oyunlardan aldığınız randımanı üst düzeye çıkarıyor.

Fiyatsız formda kullanılan emülatör Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile, Wild Rift üzere üst seviye oyunları rahatlıkla oynatıyor. Bilhassa PUBG Mobile severlerin sıklıkla kullandığı emülatör, oyun performansı olarak kullanıcıları üzmeyecektir.

BlueStacks 

Hem arayüz olarak varlıklı ve hem de fazla kasmadan kullanılan bir program.

Uzun yıllardır piyasada olması nedeniyle Windows için en uygun Android emülatörleri ortasında en fazla bilinen BlueStacks, kalitesiyle de tercih ediliyor. Hem arayüz olarak varlıklı ve hem de fazla kasmadan kullanılan bir program olması, onu öne çıkaran özelliklerin başında geliyor.

BlueStacks, fiyatlı ve fiyatsız iki sürüme sahip. Fiyatsız sürümde kullanıcıları fazla rahatsız etmeyen reklamlar bulunuyor. Dilerseniz, fiyatlı sürümü satın alarak reklamları kaldırabilirsiniz. Emulatör, yalnızca içerisinde bulunan binlerce uygulama ile hudutlu kalmıyor. Şayet dilerseniz, dışardan APK formatında evraklar yükleme imkanınız var.

GenyMotion

Farklı Android sürümlerinde uygulama test etme imkanınız var.

Listemize bilhassa geliştiricilerin sıklıkla kullandığı GenyMotion emülatörü ile devam edelim. Emülatör, uygulamaları farklı Android sürümlerinde test etmenize imkan sağlıyor. Android 4.2 ile çalışan bir Nexus One yahut Android 6.0 ile çalışan bir Nexus 6 üzere sanal aygıtlar oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz, bu sanal aygıtlar ortasında çarçabuk geçiş yapabiliyorsunuz.

Özelliklerinden de anlaşıldığı üzere bu emülatör, oyun üzere emeller için uygun değil. Lakin Facebook, Instagram ve Twitter üzere uygulamaları bu emülatör sayesinde kullanma imkanınız var.

GameLoop

GameLoop, en çok tercih edilen oyun emülatörlerinden biri.

Oyun odaklı bir Android emülatörü niteliğindeki GameLoop, Tencent tarafından geliştirildi. Geliştiricisinden de anlaşıldığı üzere, PUBG Mobile ve Call of Duty: Mobile üzere oyunlar için özel olarak tasarlanan GameLoop, en çok tercih edilen oyun emülatörlerinin başında geliyor.

Daima güncelleme alarak oyun tecrübesini üst düzeye çıkaran GameLoop, oyuncu güvenliği ve saklılığı sağlayan özel TP güvenlik sistemi üzere özellikler barındırıyor. Şayet oyun odaklı bir Android emülatörü arıyorsanız, GameLoop tam size nazaran.

Bliss OS

Başlı başına Android tabanlı bir işletim sistemidir.

Bliss OS, listedeki öbür emülatörlere nazaran birtakım farklılıklara sahip. Öbür emülatörler Android işletim sistemini sanal ortamda çalıştırırken, Bliss OS başlı başına Android tabanlı bir işletim sistemidir.

Bliss OS kurulumunu, Virtualbox üzere uygulamaların yanı sıra bir USB aracılığıyla yapma imkanınız var. Açık kaynak kodlu Bliss OS, üzerinde değişiklikler yapmanıza da imkan sağlıyor. Bliss OS, Android 8.1 işletim sistemini çalıştırıyor. Bu sayede birçok emülatöre nazaran daha aktüel bir tecrübe elde edebiliyorsunuz.

Droid4X

Ayrıyeten görüntü kaydı yapma özelliğine sahip.

Listemizde yer alan öbür emülator programları üzere ismi şanı fazla olmasa da, güçlü bir performansa sahip olması ve başkalarından kalır yanının olmaması Droid4X emülatörü listemize dahil etti. Üstelik bu programın en kıymetli özelliği, öteki bir program kullanmada görüntü kaydı yapılabilmesidir.

PrimeOS

Reklamlar biraz can sıkıyor. Lakin fiyatlı sürümü, reklamsız olduğu üzere daha fazla özellik sunuyor

Fiyatlı ve fiyatsız sürümleri bulunan emülatör, uygun bir oyun performansına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Akıllı telefonunuzdaki neredeyse her özelliği bilgisayarınızda kasmadan kullanabileceğiniz PrimeOs emülatörünün fiyatsız sürümünde, reklamlar biraz can sıkıcı olabiliyor. Lakin fiyatlı sürümü, reklamsız olduğu üzere daha fazla özellik sunuyor.

LDPlayer

Öte yandan klavye, fare ve gamepad dayanağı var.

Windows için en uygun Android emülatörleri listemizde, tekrar oyun odaklı programlardan biri LDPlayer’dır. Oyun denetimlerini rahat bir halde yapabileceğiniz program, klavye ve fare ile sağladığı şahane eşleşme ile epeyce kullanışlıdır.

KoPlayer

Reklamlar, kullanıcıları rahatsız edecek sıklıkta değil.

KoPlayer programının en hoş yani, öteki seçeneklere nazaran daha az reklam göstermesidir. Sıkıcı reklamlardan bıktıysanız, KoPlayer denemek için ülkü bir emülatör olarak öne çıkıyor. Biraz grafiksel meseleleri birinci devirlerde problem olsa da, geliştiricileri bu sıkıntıları da yeni güncellemelerle aştılar.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.