Microsoft’tan Windows 10 oyun problemine farklı tahlil

0 57

Microsoft, son Windows 10 güncellemesi ile ortaya çıkan sıkıntılar için açıklama yaptı. Mart sonunda yayınlanan Windows 10 KB5000842 ve KB5001330 güncellemeleri birtakım kullanıcıların oyun performanslarına tesir etti. Microsoft ise Windows 10 güncelleme sorunu için acil bir tahlil sundu.

Windows 10 güncelleme sorunu için Microsoft tahlili

Microsoft, uzun müddettir beklenen açıklamayı sonunda yaptı. Güncelleme ile ilgili bilgi sayfasına not ekleyen firma, kullanıcılara Windows 10 oyun sorunu için  kısa bir tahlil sundu.

Microsoft, yaptığı açıklamada Windows 10 KB5000842 ve KB5001330 güncellemeleri ile ortaya çıkan oyun performans problemlerinin çok küçük bir kullanıcı kümesini etkilediği görüşünde. Firma şu an için bu sorun için de bir yama geliştiriyor.  Microsoft, mağdur olan kullanıcılara Bilinen Meseleleri Geri Alma özelliğini kullanmaları tavsiye etti.

windows 10 KB5000842 güncellemesi

Microsoft açıklamasında bu formül sonrası ekran yenileme suratlarının ve performansın kendine gelmesinin 24 saat sürebileceğini belirtti. Bilinen Meseleleri Geri Alma sonrası ise bilgisayarı yine başlatmak, çok daha kısa müddette ayarların olağana dönmesini sağlayabilir.

Windows 10 oyun sorunu nasıl ortaya çıktı?

Windows 10 güncellemeleri yeni sıkıntılar yaşatmaya devam ediyor. Geçen haftalarda ortaya çıkan güncelleme sorunu, kimi kullanıcıların ise oyun performansını etkiledi. Oyun sırasında çökme, ekran tazeleme suratlarının düşmesi üzere sıkıntılar Windows 10 kullanıcılarının canını sıktı.

Tazeleme suratları dışında, güncelleme sorunu oyun performanslarında önemli düşüşlere neden oldu. Oyun çökmeleri ve donmaları, kare suratlarında önemli düşüşlerde, ortaya çıkan meseleler ortasında.

Windows 10 oyun sorunu, kullanıcıları mağdur etti

Şu an için bu sorunun nereden kaynaklandığı bilinmiyor. Fakat hem Nvidia hem de AMD grafik kartı kullanan modellerde tıpkı sorun ortaya çıktı. Windows 10 güncellemesi ile ekran kartı yazılımlarının çakışması ise senaryolardan biri.

Nvidia ise mevzu hakkında kullanıcı yorumlarına verdiği yanıtta, güncellemenin geri alınmasına vurgu yaptı. Firmanın kullanıcılara verdiği yanıt ise şu biçimde: “Oyunlarda daha yavaş performans yaşıyorsanız, Windows 10 güncellemesi KB5000842’nin geri alınmasının sorunu çözüp çözmediğini denetim edin.”

Microsoft, Windows 10 güncellemeleri için bir müddettir güncellemeleri geri alma özelliğini kullanıyor. Bilinen Problemleri Geri Alma (KIR) olarak lisanımıza çevrilen özellik, kullanıcıların sorun yaratan güncellemeleri sistemden kaldırmasını sağlıyor.

Microsoft’un, Windows 10 güncellemesi oyun sorunu ile ilgili yaptığı tahlil önerisi işe yarıyor mu? Sorunu yaşayan okuyucularımızın yorumlarını bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.