Microsoft, Windows 10X’i Piyasaya Sürmekten Vazgeçti

0 34

Son periyotta hayli sık konuşulmaya başlayan Microsoft Windows 10X işletim sistemi koca bir hayalet olmaya yaklaşıyor. Windows 10X konusunda geçtiğimiz kış ayından beri birçok görsel ve içerik görmeye başlamıştık. Chrome OS’a rakip olarak çıkarılması beklenen işletim sistemi epeyce makûs bir yazgıyla karşı karşıya.

Petri.com’dan Brad Sams’e nazaran 2019 sonbaharından bu yana şirketin en savlı duyurularından biri Microsoft Windows 10X’di. Tüm yeni jenerasyon akıllı aygıtlar, telefonlar ve katlanabilir bilgisayarlar için epeyce alımlı bir işletim sistemi sunabilecek Microsoft’un vakitle gerçeklerle yüzleşmesi gerekti. Teknoloji devi, öncelikle 10X’in çalışacağı katlanabilir aygıt üzerinde çalışmayı, çabucak akabinde da Microsoft 10X konusunda açıklama yapmayı bıraktı.

Muhtemelen Windows 10X asla çıkmayacak

Microsoft, şu anda Windows 10X için çalışan tüm kaynaklarını Windows 10 projesine kaydırdı. Şirketin daha evvel de misal projelerde gösterdiği reflekslerden kaynaklı olarak 10X’in büsbütün rafa kaldırılmış olabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte Microsoft, son birkaç yıldır yeni bir şey üretmekten fazla yalnızca Windows 10’un nasıl sattığını izliyordu. Windows 10 işletim sistemi ortalama her ay 1,3 milyar aygıtta kullanılıyor. Bu da nitekim “Lite” bir işletim sistemi gereksinimini doğuruyordu. 10X bu nedenle çok değerli olsa da anlaşılan Microsoft Windows 10’a tekrar yük vermeye karar verdi.

Microsoft’un projesel olarak elinde kalan tek şey Sun Valley ve şirket, Windows 10 için tüm grubunu Sun Valley’e yönlendirmiş durumda. Yeni arayüz konusunda çalışmalara da devam eden Microsoft’un, bu güncellemeyle birtakım performans problemlerini ortadan kaldırabileceği belirtiliyor. UI/UX tarafından epeyce gelişmiş bir tecrübe sunması beklenen Sun Valley’in 2021 yılı içinde yayınlanacağı varsayım ediliyor.

Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Windows 10X’in çıkmama ihtimali sizleri üzdü mü? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.