Kpı Nedir, Nasıl Uygulanır?

0 23

Temel performans göstergeleri olarak bilinen Kpı performans belirlemesinde kullanılır. Kpı nedir, nasıl uygulanır? Yazımızda.

Kpı Nasıl Belirlenir?

Kpı firmaların, bireylerin ve projelerin performanslarını ölçmek için kullanılır. Kpı ölçümünün yapılması mevcut performans seviyelerinin ve firmanın olduğu yeri çok az yanılma payıyla göstermektedir. Kpı nedir, nasıl uygulanır? Her şey için uygulaması farklıdır. Bir firma için Kpı satış iken diğer şirket için yeni müşteriler sayılabilir. Kpı performans göstergeleri en üstten en aşağıya doğru sıralanır ve şirketin durumu incelenir.

Kpı Türleri Nelerdir?

Kpı nedir nasıl uygulanır? Her şirket için performans hedefine yönelik farklılık gösterir. Her firmanın farklı KPI ölçekleri ve türleri bulunur. Firmalar için beş temel KPI türü bulunur:

  • Pazarlama KPI
  • Satış KPI
  • Proje yönetimi KPI
  • İşletme KPI
  • Finansal KPI

Olarak ayrılır. Kpı performansı firmanın çalışma şeklini ve çalışmasının başarısını ortaya koymaktadır. Kpı performans değerlendirmesi ile yöneticilerin etkili kararları şirket çalışma esaslarını iyileştirmek ve şirketin hedefine olan uzaklığını belirlemektedir. Kpı şirketin performansını en üst seviyeye çıkarmak için rehberlik eder. Firma iş operasyonlarında iyileştirme yapma ve rakiplerine karşı durumunu belirlemek için kullanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.