İran, tamamı yerli birinci harika bilgisayarı tanıttı

0 53

İran, ülkenin büsbütün kendi geliştirdiği birinci muhteşem bilgisayar Simorgh’u tanıttı. İranlı yetkililer, bilgisayarın isminin efsanevi kuşları Simorgh‘tan geldiğini tabir etti.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) bilgisayar hakkında gelişmeleri aktardı. Mühendis grubu, ülkenin yeni harika bilgisayarının bir dizi devlet ve özel bilimsel araştırmalarda kullanılacağını açıkladı. Aygıt, büyük ölçekli bilgi sürece hizmetleri sağlayacak. Ayrıyeten aygıtı, yapay zeka tahlili, trafik ve hava durumu bilgilerini sıkıştırmak ve manzara işlemek için de kullanacaklar.

Harika bilgisayar 0,56 petaflop kapasiteye sahip

Aygıtı, Tahran’daki Amirkabir Teknoloji Üniversitesi (AUT) mühendisleri geliştirdi. Ajans, aygıtın İran’da büsbütün yerli olarak üretilen bugüne kadarki en güçlü üstün bilgisayar olduğunu bildirdi. Büsbütün İranlı bir mühendis takımı tasarladı.

İran, büsbütün yerli birinci üstün bilgisayarının ismine Simorgh verdi. (Fotoğraf: Mehr Haber Ajansı)

Simorgh, şu anda 0,56 petaflop süreç potansiyeline sahip. Aygıt, yaklaşık 4,5 milyon dolara mâl oldu. Ayrıyeten, aygıtı geliştiren takım, on yıl evvel ülkenin birinci muhteşem bilgisayarını da geliştirmişti. Ancak  kimi donanımlarını ithal ettikleri için büsbütün yerli değildi.

Muhteşem bilgisayar TIA-942 standardını temel alıyor. Yaklaşık 250 metrekarelik bir alanda 42 racka (mikroişlemci) sahip olacak. 400 metrekarelik bir alanda 84 racka yükseltilecek.

İran, bir sonraki aygıtı geliştirmeye de başladı

Amirkabir Lideri Ahmad Motamedi, Tahran’da Pazar günü (dün) basın toplantısında konuştu. Bu gelişmeyle hükümetin yanı sıra özel firmalara istikrarlı bir altyapı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Motamedi, “Şu anda, bilgi tabanlı şirketler âlâ platformlar sunuyor. Lakin ülke içinde âlâ altyapılara sahip değiller. Bu da onları ülke dışında altyapıları kullanmaya yönlendiriyor.” dedi.

Bakan Azari-Jahromi, bir sonraki bilgisayarı da geliştirmeye başladıklarını açıkladı. (Fotoğraf: IRNA)

Üniversite, Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Bakanlığı (ICT) ile işbirliğinde çalışmayı yürüttü. ICT Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi , Twitter‘da açıklama yaptı: “Simorgh üstün bilgisayarı çalışmaya başladı. Simorgh’un 100 katı kapasiteli bir sonraki üstün bilgisayarın imaline bugün başladık. İranlı kızlarımızın ICT alanındaki gayretlerine teşekkür etmek için yeni muhteşem bilgisayarın ismi “Maryam” olacak. İranlı bilim insanı Maryam Mirzakhani‘nin anısına.”

Mirzakhani, California Stanford Üniversitesinde profesörlük yaptı. 2017 yılında 40 yaşında göğüs kanserinden öldü. 2014 yılında matematikteki en yüksek onur Fields Madalyası ile ödüllendirildi. Hem de bunu başaran birinci bayan ve birinci İranlı oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.