iPhone kullanıcılarından Facebook’a berbat haber

0 42

Apple, geçtiğimiz hafta çıkardığı iOS 14.5 ile yeni güvenlik siyasetlerini devreye soktu. Yeni uygulamaya nazaran kullanıcı verisi toplayarak şahsileştirilmiş reklam gösteren Facebook üzere uygulamalar, artık bunu müsaadesiz yapamıyor. Şirketlerin birinci olarak kullanıcılardan onay alması gerekiyor.

Kestirim edebileceğiniz üzere beşerler, ferdî datalarının öbürleri tarafından toplanmasına pek de sıcak bakmıyor. Verizon’un sahibi olduğu tahlil firması Flurry’nin bilgilerine nazaran, ABD’deki iPhone kullanıcılarının yalnızca yüzde 4’ü bilgi takibine onay vermiş.

Facebook kullanıcıları şahsileştirilmiş reklama “Hayır” dedi

ABD’deki iPhone kullanıcılarının yalnızca yüzde 4’ü bilgi takibine onay verirken, kalan yüzde 96’sı hayır karşılığını verdi. Bu demek oluyor ki hayır diyen kullanıcılar, bundan sonra Facebook tarafından adım adım takip edilemeyecek. Şahsileştirilmiş reklamların önüne geçen bu durum, muhtemelen toplumsal medya devini hayli güç bir duruma sokması bekleniyor. Bu oran küresele baktığımızda yüzde 12’ye çıksa da kâfi değil.

Gelirlerinin neredeyse tamamını hedeflenmiş reklamlardan elde eden şirketin, sıradaki atılımının ne olacağı bilinmiyor. Şimdilik Rastgele ya da evvelki bilgilere nazaran reklam göstermesi beklenen toplumsal medya devi, muhtemelen işi yargıya taşıyacak. Lakin data takibi probleminin kullanıcı onayına bırakılmasına hangi mahkeme itiraz eder orası merak konusu.

Bu özellik “Android‘e gelir mi?” sorusunun yanıtı ise ne yazık ki hayır. Apple tarafından kullanıma sunulan siyaset, yalnızca iOS kullanıcılarına özel. Android’in geliştiricisi Google ise, tıpkı Facebook üzere reklamlardan gelir elde ediyor. Bu sebeple teknoloji devinin, gelirlerini bu türlü bir adım atması beklenmiyor.

Signal dalga geçmişti

Sık sık topladığı bilgiler nedeniyle eleştirilen Facebook, geçtiğimiz hafta da Signal tarafından eleştirildi. Platformda çizgi sinema seven yeni evlenmiş yoga eğitmenleri, ya da karısı sanat tarihi diploması olan şahıslara özel reklamlar veren Signal, şirketin maksada ne kadar kitlenebildiğini gözler önüne serdi. Toplumsal medya devi tarafından kısa müddette fark edilen reklamlar süratli bir halde kaldırıldı.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.