iOS 14.5 RC yayınlandı: İşte yeni özellikler

0 73

Apple, resmi olarak iOS 14.5 Release Candidate (Final) sürümünü düzenlediği aktiflikte yayınladı. Beta sürümleri ile test sürecini tamamlayan iOS 14.5, önümüzdeki hafta itibariyle herkesin kullanımına açılacak. Şirket, 14.5 sürümüyle kullanıcılara Apple Watch üzerinden telefonunun kilidini açma özelliği de dahil olmak üzere çeşitli yenilikler sunuyor.

iOS 14.5 RC ile gelen yeni özellikler

– Kullanıcılar artık maskeleri varken ”Apple Watch ile Kilit Açma” özelliği ile daha kolay biçimde ekran kilidini açma imkanı olacak.

– PlayStation 5 DualSense ve Xbox Series X denetleyicileri , iOS 14.5 ile ‌iPhone‌ ve ‌iPad‌ üzerinde destekleniyor.

– Güncelleme ile birlikte iPhone 12 modellerinde Çift SIM modunda 5G desteği getiriyor. Böylelikle birden fazla sınır kullanıyorsanız artık ikisi de 5G suratında bağlanabilir. Bu vakte kadar Çift SIM modu LTE ağlarıyla sonluydu.

– WatchOS 7.4 ile iOS ve iPadOS 14.5, Apple Fitness için AirPlay 2 desteği içerir, böylelikle Apple Fitness aboneleri bir iPhone yahut iPad üzerinde bir idman başlatabilir ve akabinde uyumlu bir akıllı TV yahut set üstü kutuda AirPlay ile oynatabilir.

– iOS 14.5 ile birlikte widget özelliğinde geliştirilmeler yapılarak yenilikler sunuldu.

– iOS 14.5, yol tanımı alırken Haritalar’da bir rota boyunca kazaları, tehlikeleri ve sürat denetimlerini bildirmek için Waze benzeri bir kitle kaynak özelliği içerir .

– iOS ve iPadOS 14.5, Siri ile müzik hizmetini seçebilirsiniz. Yani Apple Music yerine Spotify tercih ederseniz tüm Siri müzik talepleri Siri isteklerinin sonuna Spotify’da eklemenize gerek kalmadan Spotify üzerinden açılacaktır.

– Siri artık varsayılan olarak bir bayan sesine sahip değil, iki yeni seçenek eklendi. Ayrıyeten iOS 14.5 beta sürümünde birkaç yeni emoji karakteri var.

– Geliştiricilerin ferdî datalarını uygulamalarda izlemek için kullanmadan evvel kullanıcılardan müsaade istemeye zorlayacak olan Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı ayarları geldi. Kullanıcılar, uygulamanın onları izlemesine müsaade verebilir yahut uygulamadan onları izlememesini isteyebilir.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.