iOS 14.5 ile gelen ‘takip engelleme’ nasıl kullanılır?

0 50

Apple merakla beklenen iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 güncellemelerini yayınladı. Apple Watch ile iPhone kilidi açma, Haritalar’a yol bildirme ve yeni Siri sesleri de dahil bir sürü özellik geldi. Kullanıcı saklılığı konusunda da kıymetli yenilikler barındıran güncellemeyle, iPhone ve iPad’lere Uygulama İzleme Şeffaflığı ismi verilen özelik eklendi.

“Takip Etme” ismiyle aygıtlardaki yerini alan özellik, basitçe bir uygulamanın sizi izlemesini engellemenize imkân veriyor. İstediğiniz uygulamanın müsaadesini iptal edebiliyorsunuz.

Uygulama İzleme Şeffaflığı nedir?

Uygulama İzleme Şeffaflığı; geliştiricilerin, sizi iPhone’unuzda yüklü olan öbür uygulamalarda ve web sitelerinde takip etmek için müsaade istemesini zarurî tutuyor. “Uygulama geliştiricileri neden beni takip ediyor?” diye soracak olursanız, şöyle açıklayalım:

Bildiğiniz üzere dijital dünyadaki hayatımızın bir kesimi haline gelen reklamlar her uygulamada yer alıyor. Daha da ötesi artık kullanıcıya özel reklamlar da mevcut. Örneğin internetten araştırdığınız bir eserin, 5 dakika sonra toplumsal medyada karşınıza reklam olarak çıktığına kesinlikle şahit olmuşsunuzdur. Uygulamaların bunu yapabilmek için nelere ilgi duyduğunuzu bilmeleri lazım, bilmek için de sizi daima takip etmeleri gerekiyor.

Kullanıcı saklılığı, dijital dünyanın esas sorunları ortasında.

Bu vakte kadar uygulama geliştiricileri, kullanıcıları takip etmekte özgürdü. En azından işletim sistemlerinde takibi engelleyen bir özellik yoktu. Lakin Apple, iOS 14.5 güncellemesiyle takip süreci konusunda tüm yetkiyi kullanıcıya verdi. Hangi uygulama olursa olsun, müsaadesini iptal ettiğiniz andan itibaren telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz hiçbir aksiyon takip edilemeyecek.

iOS 14.5 ile takip engelleme nasıl yapılır?

Uygulama İzleme Şeffaflığı’ndan faydalanmanın iki tekniği var. Sırasıyla her ikisine de bakalım.

Adım 1: iPhone yahut iPad’inizden Ayarlar’ı açın.

Adım 2: “Gizlilik” kısmına girin.

Saklılık ayarlarına girin.

Adım 3: “Takip Etme” diye bir seçenek göreceksiniz, buna tıklayın.

“Takip Etme” ayarlarına ulaşın.

“Uygulamaların Takip Müsaadesi İstemesine Müsaade Verin” ayarını açıp açmamak büsbütün sizin tercihinizde. Şayet kapatırsanız, listede yer alan uygulamalarının müsaadesini topluca iptal etmiş olursunuz. Birebir vakitte her uygulama için tek tek de müsaadeler belirleyebilirsiniz.

iOS 14.5 takip engelleme ayarları burada

Apple, iOS 14.5 ile her uygulamanın açılışta kullanıcıdan takip müsaadesi istemesini zarurî kıldı. Münasebetiyle bir uygulamayı başlattıktan sona karşınıza çıkan ihtardan da takip müsaadesi vermemeyi seçebilirsiniz.

Müsaadesi kapattıktan sonra ne olacak?

iPhone ve iPad’lerde IDFA (Apple Reklam Verme Kimliği) isimli bir tanımlayıcı var. Her aygıta özel olarak atanan bu tanımlayıcı, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıya has reklamlar göstermek için olmazsa olmazı. Takip Etme müsaadesini kapattığınız uygulama cihazınızdaki IDFA bilgilerine erişemiyor, erişemediği için de size özel reklamlar gösteremiyor.

Bunun yanı sıra iOS 14.5, takip engelleme özelliğini açtığınız uygulamanın şu bilgilere de erişmesini engelliyor:

Kullanıcı yahut aygıt tanıtıcısı
İsminiz
E-Posta adresiniz
Girdiğiniz bütün kimlik dataları

iOS 14.5 ile gelen takip engelleme özelliğinin faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.